Geri
Nesne Tanıma ile Fotoğraf ve Videoları Canlandırın

Nesne Tanıma ile Fotoğraf ve Videoları Canlandırın

10/20/2022
2
Dakika
Minute

Bir resim 1000 sözcüğe bedel sözünü mutlaka duydunuz. Gerçekten de öyle değil mi?

Bir fotoğraf, içinde kimler olduğunu, güzel bir göl kıyısında çekildiğiniz, masadaki çiçeği veya kişilerden birisinin kırmızı kravat taktığını söylüyor bize. Tüm detayları kelimelere döksek sayfalar dolardı herhalde.

Bir video çok daha fazlasını söylüyor bize. İşin içine zaman ve ses boyutu da giriyor. İçerilen bilgi miktarı kat be kat artıyor.

GEODI fotoğraf ve videoları kelimelere döken bir uygulama. FacePro ile kişileri tanıyor, ImagePro ile nesneleri. OCR ile yazıları, konum bilgisi ile haritadaki yerini çıkarıyor. Yani fotoğraf ve videoları etiketliyor. Tam anlamı ile statik bilgi canlanıyor, sorgulanabilir hale geliyor.

Kurum ve kuruluşların arşivleri bu şekilde işlenmeyi bekleyen yüzbinlerce fotoğraf ve video ile dolu. Bazı durumlarda kurumlar GEODI’nin yaptığı işi manuel yöntemlerle yapıyor. Çok zaman alan, hataya açık ve maliyetli bir işlem. GEODI bu işi tam otomatik hale getiriyor.

Konu sadece arşivlerle ilgili değil. Şehrinizi, fabrikanızı veya tatil köyünüzü belgelemek istiyorsunuz. Ne kadar ağaç var, çevre durumu, güvenlik konuları, cihazların durumu, yolların durumu, ne kadar trafik lambası veya trafik işareti var gibi pek çok detay video ve fotoğraflarda gizli. GEODI ile bu bilgi açığa çıkıyor ve binlerce saatlik manuel işlem otomatik hale geliyor. Otomatik demek aynı zamanda sürdürülebilirlik anlamına da geliyor.

Ne amaçla olursa olsun fotoğraf ve video günümüzde en kolay veri toplama yolu. Bir afet anında yazmaya vaktiniz olmaz ama birkaç fotoğraf çekmek mümkün olabilir. Bir güvenlik görevlisi her gün dolaşıp not alıyor olabilir ama kilidin kırılmış olduğunu kaçırabilir, fotoğraf ise kesindir. Benzeri örnekleri arttırabiliriz.

Fotoğraf ve videoları toplamak kolay ama işlemek ek zaman gerektiriyor. İşte, GEODI size bu zamanı kazandırıyor.

Gelin size bütün detayları ile bir sunum yapalım. Fotoğraf ve Video arşivinizi veya belgeleme ihtiyaçlarınızı nasıl çözdüğümüzü anlatalım.

Daha fazla bilgi almak için görüşme takvimini hemen oluşturun

Sevgilerimizle.

İlginizi Çekebilecek Başlıklar