DECE’de Kariyer Yapmak İster misiniz?


Değerli Adayımız,

Öncelikle DECE Software kariyer sayfasına hoş geldiniz.

DECE, yurtiçi ve yurtdışında büyümeye devam eden bir ürün firmasıdır. Kalite, vermiş olduğumuz hizmetler dolayısıyla her zaman bir numaralı önceliğimizdir.

Ürünlerimizi çözüm ortaklarımız üzerinden satmayı benimsemiş bir firmayız. Yurtiçi ve yurtdışı 50+ çözüm ortağı ile büyük bir aileyiz ve hız kesmeden büyümeye devam ediyoruz.

DECE ürünleri sıradan değil, yenilikçidir. Yapısal olmayan verileri yapay zeka ve doğal dil ile doğrudan işleyen, pratik çözümler sunuyoruz. Şimdiden yüzbinlerce kullanıcıya ulaştık!

Çok farklı coğrafyalardan gelen ekip arkadaşlarımızla sıkılmayacağınız, nezih ve keyifli bir ofis ortamı sağlıyoruz.

Öğrenmeyi seviyorsanız DECE tam sizin için!

Dünya’ya yayılmak istiyoruz, rakiplerimiz var ve işin şakası yok, farkındayız. Fakat öğrenmeden ve kavramadan hayatta kalamayız. Bu nedenle birlikte çalışacağımız arkadaşların da aynı düşüncede olmasını bekliyoruz.

Yazılımcı arkadaşlar; Form tasarlamaktan sıkıldıysanız, eğlenceli işler yapmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız DECE size aradığınız ortamı sunacaktır.

Harika 2 platform, sınırsız olanaklar ve derin bir bilgi birikimi sizi bekliyor.

DECE'de Yazılım Geliştirme Pratikleri;

Biz DECE Yazılımda bu şekilde çalışmaya gayret ediyoruz. Bunun sonuçlarını da alıyoruz. Yazılımlarımız dünyanın dört bir yanında çalışıyor, beğeni topluyor. Burada yazılanların çok büyük etkisi var.  

Adanma

Yazılım Geliştirme diğer pek çok meslekten farklıdır. Daha fazla self-motivation/öz-denetim ve severek yapmayı gerektirir. Pek çok kişi yazılım geliştirmenin cazibesine kapılarak yola çıkıyor ama maalesef hiçbir zaman gerçek bir geliştirici olamıyorlar. Bunun temel sebebi bilgi değil, kişisel özellikler. Yani merak, öğrenme isteği, bazen uykusuz geceler, başarma isteği, kod yazmayı sevmek gibi özellikler yoksa işiniz zor. Diğer yetenekler daha sonra geliyor.

Proje veya Ürün

Biz ürün geliştiriyoruz. Proje yapmıyoruz. Pek çok firma için bu kavramlar fark etmiyor ama DECE için iki farklı yol ve farklı pratikler demek. Kalite ve kullanılabilirlik olmadan bir üründen söz etmek çok zor. Ürün için nihai kararı müşteriler verir. Ürün demek zorluk, daha fazla disiplin ve kurallar demek. DECE’de çalışmak için ürün odaklı olmanızı bekleriz.

Aktivite

Aktivite olmadan bir sonuç beklenemez. Aktivite yoksa bir yerde takılmış olmalıyız, o zaman bayrak kaldırmak lazım. Aktiviteler var ama yazmıyorsak ekip üyelerimize saygı duymuyoruz demektir. Bu iki cümle yapılması gerekeni anlatıyor.

Jira

Herhangi bir taleple uğraşıyorsunuz, her gün minimumda o talep için bir not yoksa hafıza yok demektir. Kurallarımız çok net:

  • Uğraştığınız taleplere not alın
  • Uğraştığınız işlerin çalışma kütüğünü girin
  • Talepsiz işlerle uğraşmayın

Wiki

Tasarımlarımız, başlangıç fikirleri wikide. Yeni özellik, geliştirme gibi işlere başlarken minimumda kara kalem bir mockup çizim/birkaç kelam olmalı. Bunlar olmadan yapılan bir işin bittiğini ya da herhangi bir isteği karşıladığını anlayamayız.

Dokümantasyon varsa okuyun, anlamadığınız yerleri sorun, yoksa talep edin, yapabiliyorsanız başlangıcı kendiniz yapın.

BitBucket/SVN

Yazdıklarımızı saklamamız lazım. Bunu yaparken Jira ile ilişkilendirmek 3 ay sonra işin içinden çıkmak için şart. Günlerce çalışıyoruz ama hiç kod komut olmuyorsa sorun var demektir. Çok büyük değişiklik ve karmaşık yeni bir özellik olmadığı sürece, 1-2 günü geçen komut boşlukları uygun olamaz. Çok büyük bir projede geliştirmesi günler sürecekse kod komut olamayabilir ama Jira notlarında ilerleme mutlaka yer almalı. Her ikisi birden yoksa hayat durmuş demektir.

Test İstekleri

Kalitenin özü sadece tasarım ve gerçekleme değil, testten de geçiyor. Test verisi ve test kapsamını en başından iletin. Başkalarına zaman tanıyın. Bu veri sizin beyaz kutu testleriniz için de kullanılmalı. Elinizin altındaki bir veri ile test etmeden çıkardığınız yazılım herkes için gereksiz zaman kaybıdır. DECE’nin iyi bir test ekibi ve işleyen bir test sistemi vardır. İyi testlerin yazılım geliştirme sürecindeki değeri ölçülemez.  

Dokümantasyon

Yazılan özelliğin kullanıcıyı/sistem yöneticilerini ilgilendiren tarafı varsa dokümantasyon şart demektir. Eğer dokümantasyonu yazacaklara birkaç kelam da olsa işe yarar bir şey bırakmazsanız iki sonuç doğar: Ya sizden sonrakiler dokümantasyonu yazmazlar ve kimsenin bilmediği, karanlık bir özellik ortaya çıkmış olur. Ya da tersine mühendislik ile çözmeye çalışırlar, olduğu kadarı ile yazarlar. Hoşunuza gideni seçebilirsiniz. Ana Sayfa - Dece Destek , Geliştiriciler - Confluence  ve iç dokümantasyonumuzda adınızın yaşamasını isteriz.

Müdür Testi

Bizdeki adı müdür testi. Yazdıklarınızı kendiniz kullanın. Kalitenin en başında kullanılabilirlik gelir, yeni nesil adı ile UX. Yazılımınızın kullanıcıya nasıl bir deneyim yaşattığını biliyor musunuz? Kullanılıyor mu? Kullanıcının hatalı veri girişine izin veriyor mu? Metinler anlamlı mı? Basit de olsa bir yardım metni ya da butonu var mı? gibi çok sayıda soru var. Küçük veya büyük bir özellik fark etmez, en küçük detay bile bu testi geçmeli. Geliştirdiğiniz yazılımları kullanın ve kullananlar ile bağ kurun, hem daha mutlu olacaksınız hem de daha keyifle yazacaksınız.

Copy-Paste Programming

Yasak! Copy-Paste Programming tembellerin ve yeteneksizlerin işidir. Mecbur kalmadıkça yapılmamalıdır.  Bir method var, başka yerlerde işi görmüş ve sizin işinizi de %80 görüyor. Kalanı geliştirmek yerine, bir kopyasını alıp kendinize göre değiştiriyorsunuz ve eskisi kalıyor. Eskisini düzenleme korkusu test zafiyetinden veya sorumluluk alma eksiliğinden gelir. Başım ağrımasın diyenler de vardır. Ama bu davranış kod miktarını arttırır. Teorik olarak “Aynı” işi yapan ama ikisi de yarım kod parçaları ile baş başa bırakır. Sizden sonra geleceklere muamma bırakır, onlar da 3. kopya ile devam ederler. Zorunlu durumlar mutlaka olabilir ama deneyim ve gerekçeler olmalı.

Var Olana Uyum ve Yeni Şeyler

Bir ihtiyacı karşılayacak 3. parti bir kod bulduk diyelim, bir javascript kodu, css tanımı veya komple bir fw belki. Bu gibi şeyleri hemen eklemek o anı belki kurtarır ama karmaşıklığı da arttırır. Eklediğiniz kod güncelleniyor mu, daha sonra uyum sorunu yaratır mı gibi sorulara yanıt lazım. Lütfen yükü ve karmaşıklığı arttırmadan önce danışın. Gözden geçirme(GG), yardım İsteği ve iş birliği bunu gerektirir. DECE ürünlerinin hem FrontEnd hem de BackEnd için güçlü ve çalışan bir otomatik test ortamları var. Yeni eklenti ile bu testlerin sonuçlarını mutlaka almak gereklidir.  

Gözden Geçirmeler

Bir işe başlarken mockup/metin olmalı demiştik. Çok kısa da olsa ihtiyaç sahipleri ile kısa bir GG yapmak, birkaç görüş almak kafanızı netleştirir. Önü alınamayacak bir hatalar zincirini en baştan kırar. Yüz yüze görüşmenin değeri ölçülemez.

Uzayan Talepler ve Yardım İsteği

Her şeyi bilmek mümkün olmadığı gibi gerekli de değildir. Ama her şeyi öğreneyim, başkalarının geçtiği yollardan bir de ben geçeyim de uygun bir seçim olamaz. Takılıp kalmak ve uğraşıp durmak bir noktadan sonra fayda getirmez, yardım şarttır. Yardım istemeden çözemediğiniz meseleyi yok sayıp başka bir talebe geçmek de fayda sağlamaz, sadece sizi böler. Başka talebe kafanızı toplamak için belki geçebilirsiniz ama çözülmeyen talep kapıyı çalmaya devam eder. Yardım isteyin, İstek sahibinden, bir üstünüzden, arkadaşınızdan veya Google’dan.

Yaptık Oldu ile olmuyor

Kodun çalışıyor olması ile çalışan kod karışıyor birbirine. Çalışan kod demek kapsamlı testlerden geçmiş olmak demek. Performans testleri, eş zamanlı kullanıcı testleri, stress testlerinden geçmiş olmak, bellek kaçağı olmaması, belleği ve diğer makine kaynaklarını sömürmemesi demek. Lütfen, 2 satır veri ile çalışan bir şey olsa olsa bir demo olabilir. Gerçek hayat öyle değildir. RedGate (Bizim kullandığımız araç) gibi araçlarla profiling yapmak ve test kapsamına yazacağınız, testçilerin dikkatini çekeceğiniz birkaç konu bir yığın riski t0 anında eler. Sakın burada yazanların işi uzatacağını sanmayın. Tam tersi en az %50 kısaltır.

Umarız birlikte çalışma imkanı yakalarız. Sizler gibi işine saygı gösteren, deneyimli veya öğrenmeye açık adayları aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Başvurunuz için tekrar teşekkür ederiz.