Geri
Keşif Sonrası Belgelerin İmhası ve Karantinaya Alınması

Keşif Sonrası Belgelerin İmhası ve Karantinaya Alınması

9/8/2022
2
Dakika
Minute

Sürekli büyüyen bir veri setinde “artık ihtiyaç duyulmayan” belgelerin imha edilmesi gerekiyor. Kopyalardan kurtulmanın yolu da ara ara imha etmek.

Word, Excel, e-posta gibi araçlar sayesinde bolca belge ve kopya üretiyoruz. Teknoloji üzerine araştırmalar yapan Gartner firması bu oranı %40 olarak tahmin ediyor.  

Bazı veriler “yanlış” yerlerde olabilir. Örneğin PC’lerde veya ortak alanlarda, kişisel veriler, teklifler veya gizli araştırma raporları olabilir. Bu belgelerin önce güvenli bir yere alınması lazım. Buna karantinaya alma diyoruz.

Bültenimizin devamında imha ve karantina süreçlerini GEODI ile nasıl yürütüleceğini ele alacağız.

GEODI veri havuzunuzu oluşturmak ile başlayıp, veri keşfi ve akabinde imha ve karantinaya kadar size uçtan uca kesintisiz bir çözüm sunuyor. Süreç tek seferlik bir iş değil, bu nedenle sürdürülebilirlik önemli.

Süreç veri havuzunuzu oluşturmak ile başlıyor. Dosyalar, ortak paylaşım alanları, veri tabanları, e-posta yazışmaları, SharePoint, ERP, SAP, QDMS, EBYS, CRM, Office 365 veya kişisel bilgisayarlar gibi geniş bir veri kümesini GEODI’ye tanımlıyorsunuz.

GEODI bu verileri indeksliyor ve milyonlarca belge içinde ne var ne yok size söylüyor. Veri kaynağı ve keşfedilen veri bazında çok çeşitli analizler yapabilmenizi sağlıyor.

Risk Büyümeden Önlem Alın

İmha edilmesi veya karantinaya alınması gereken verileri kolayca sorgulayabiliyoruz. Böylece geriye imha ve/veya karantina için gereken scriptlerin oluşturulması kalıyor. GEODI kaynak veriye ve işletim sistemine göre scriptleri de oluşturuyor. Artık IT ekiplerine bu işlemleri yürütmek kalıyor.

Keşif ve indeksleme devam etmesi gereken bir süreç. Hem yeni gelen verileri hem de imha/karantina işlemlerinin sonucunu izliyorsunuz. Tercih edeceğiniz bir periyotta işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Karantina işlemini bir kez yürüttükten sonra GEODI riskli durumları size anında da bildirebilir. “Ortak alanda kişisel veri içeren belge olamaz” kuralını kolayca tanımlayabilirsiniz ve böyle bir durum oluştuğu an haberdar olursunuz. Risk büyümeden önlem alırsınız.

Anlattıklarımız işin veri keşfi ve akabinde yürütülebilecek imha ve karantina süreçleri ile ilgili. GEODI size kurumsal arama ve veri keşfi ile çok daha fazlasını sunuyor. İmha ve karantina olası faydaların sadece bir kısmı.  

Daha fazla bilgi almak için görüşme takvimini hemen oluşturun

Sevgilerimizle

İlginizi Çekebilecek Başlıklar