Geri
Veri Korumanın Yolu Bilmekten başlıyor

Veri Korumanın Yolu Bilmekten başlıyor

9/29/2021
3
Dakika
Minute

Amaç veriyi korumaksa, bilmediğiniz bir şeyi koruyamayız. Bu nedenle veri koruma keşif ile başlamalı.  

GEODI ile keşif süreci veri havuzunuzu bilmenizi ile başlar. GEODI, İçinde kişisel veri olan dosyalar, sözleşmeler, CV’ler, teklifler, müşteri dosyaları, kurumsal yazışmalar, muhasebe evrakları, faturalar gibi veriler içindeki isimleri, IBAN numaralarını veya para değerlerini keşfeder ve raporlar.  

Semantik Keşif sayesinde basit, regexp bazlı kuralların ötesine geçer ve isimler, parseller gibi çıkarılması zor bilgileri çıkarır.

Yanlış yerde olan veriler ortaya çıkar. Örneğin, herkesin eriştiği yerde kişisel veri içeren dosyalar muhtemel yanlış yerdedir. Ya da sadece yönetim veya satış birimlerinin erişmesi gereken sözleşmeler/teklifler başka birimler tarafından da görülüyorsa yanlış yerdedir. Bu verileri imha etmek veya olması gereken yere aktarmanızı sağlayacak scriptleri oluşturabilir.

Kopyalar ve benzer içerikleri keşfedilir. Veri uyuşmazlıkları azalır, korumanız gereken veriler ve disk ihtiyacı azalır.

Veri koruma sürekli bir iştir, Bu nedenle GEODI verilerin aktığı bir ortamda sürekli keşif yapar. Kurallarınıza uymayan bir durum oluştuğu zaman haber verir. Sızma noktaları ortaya çıkar, risk büyümeden engellerinir. Ayrıca, İzleme sadece koruma amaçlı değildir, iş süreçleriniz için de faydalıdır.

Loglar önemli. Kim erişmiş, kim indirmiş gibi bilgiler sürekli kaydedilir ve raporlanır.  

Başarılı Otomatik Sınıflama, veri korumanın önemli bir bileşenidir. Semantik keşif sızıntıları azaltır, çalışan şikayetlerini azaltır ve KVKK gibi düzenlemelere uyumu güçlendirir.

Insight veya Analiz de veriyi anlamanın önemli bir yoludur. GEODI Koruma veya karar verme süreçleriniz için veri hakkında size pek çok şey söyler. Binlerce sayfayı okumanıza gerek kalmadan sonuca çok daha hızlı ulaşmanızı sağlar.  

Özetle GEODI ile daha rahat uyursunuz.

Sevgilerimize

Daha fazlası için

Dünyayı keşfediyoruz | DECE Software

GEODI artık Veri Maskeleme yapabiliyor | DECE Software

KVKK | DECE Software

İlginizi Çekebilecek Başlıklar