Belediyelerde GEODI ve MOBIDI Çözümleri

Belediyelerimizteknolojiye en açık kurumların başında geliyor. Çünkü teknoloji pek çok alandavatandaşa daha iyi hizmet vermeyi kolaylaştırıyor. Vizyon sahibibelediyeler,hizmette fark yaratan yazılımlara yatırım yapıyor.

Bugün belediyeler;eBYS, MIS, GIS, Beyaz Masa, Arşiv vb. pek çok yazılım kullanıyor. Çeşitlilikkaçınılmaz ama bir süre sonra çeşitlilik zorluğa dönüşüyor. Zirayazılımlar aynı firmanın üretimi bile olsalar genelde birbiri ile entegreçalışmıyorlar. Veri entegrasyonu, veri sağlığı gibi hizmet alımları ile sorunçözülmeye çalışılıyor ve veri yüksek yoğunlukta akmaya devam ediyor.

Biz GEODI ileBelediyenin kullandığı tüm yazılımları birbirine bağlıyoruz. GEODIiile yetkiler dahilinde bilgiye erişimin önündekiengelleri kaldırıyoruz.

Yazılımları Bağlamak ne demek?

Yazılımları birbirinebağlamak demek bir arama yapıldığında o aramanın bütün kaynaklarda aynı andayapılması demektir. Emlak mükellefi olan bir vatandaş, beyaz masaya birşikâyette bulunmuş veya ruhsat başvurusu yapmış olabilir. GEODI ile bu vatandaşaait bilgiler kaç farklı yazılıma veya dosyaya yayılmış olursa olsun bulursunuz.

Söz ettiğimiz tümyazılımların yanında Sosyal Medya’yı da dâhil edebilirsiniz. Bu şekilde bir vatandaşıntwittter’dan ilettiği şikâyeti de anında bulursunuz. 

GEODI’nin amacı bilgiyeulaşımı kolaylaştırıp, hızlandırarak bütün süreçleri iyileştirmektir.

“Geçen hafta” veya “Dün” ne oldu?

“Geçen Hafta” veya “Dün” veya “Yarın” bir GEODI arama cümlesi olabilir.Aynen yazarsınız ve size ilgili dokümanları, belgeleri, veri tabanı kayıtlarınıgetirir. Tarih en önemli bilgilerden birisidir ve dokümanların içerisinde çokfarklı şekillerde geçer. GEODI bütün bu farklılığı sizler için ortadan kaldırırve tek bir şekilde sorgumanızı sağlar. Böylece index alanlarına veri girme gibiişlerden kurtulursunuz. GEODI sınırsız index alanını her an size sunar.

Harita ...

Harita ile ilişkiliolmayan bir şey var mı?. Mülkiyet, Adres, Arıza, Bakım, Temizlik, Pazar yeri,Ruhsat ve bir belediye için aklınıza gelebilecek pek çok şey konum/harita ileilişkili. Bu ihtiyaçlar CBS/Harita yazılımları aracılığı ile karşılanıyor.Ancak bir vatandaşın ruhsat başvurusunda geçen parsel numarası veya sosyalmedyadan iletilmiş bir şikayette adı geçen sokak/park CBS ile nasıl ilişkilendirilecek?.Encümende yıkım kararı alınan bir kaçak yapının parselini CBS ile nasılilişkilendireceksiniz?.  Klasik yazılımların çözümü manuel işlem yapmakşeklinde oluyor. Manuel işlem ek kaynak gerektiriyor, hataya açık ve uzunsürüyor. 

GEODI ise bu işi siziniçin otomatik yapıyor. Evet, tamamen otomatik!. Şikayetlerin Haritası,Faaliyetlerin Haritası, Arşivin Haritası, Encümen Kararlarının Haritası vediğer pek çok harita tamamen otomatik çıkıyopr. Hangi CBS yazılımınınıkullandığınızın bir önemi yok.

Sosyal medya’dan gelen“Kumrular Mahallesi, 112 Sokak’da oturuyorum, Sokak lambaları yanmadığı içinevimize zor gidiyoruz” mesajını da haritada gösteriyoruz. “10245 ada 6 parseliçin yaptığım ruhsat başvurusu …” şeklinde giden bir dilekçeyi  de.

Belediyede mobilkullanıcılar olmadan olabilir mi?. Zabıta, Temizlik İşleri, Fen İşleri, İmarDenetim, Park ve Bahçeler, Sosyal Yardım ve Anket gibi pek çok alanauyarlanabilir esnek çözümler sunuyoruz. MOBIDI, artık hepimizin kullandığıAndroid veya iPhone’larda internet erişimi olmadan da çalışabilen mobil biruygulama. Bu yazılımı mobil marketlerden indirip yüklüyorsunuz. Geri kalanyetkilendirme ve kimin ne iş yapacağı merkezi olarak yönetiliyor. Kurduktan10dk sonra çalışmaya başlayabilir. Mobil yazılım herkesin kullanabileceği kadarkolay.

Mobil kullanıcılarınsahadan gönderdikleri notlar, fotoğraflar, ses ve videolar diğer verikaynakları ile birlikte hem harita hem de sorgularda çıkıyor. Detay raporlarıistediğiniz zaman alabiliyorsunuz.

Arşiv ...

GEODI taranmışbelgelerin OCR yapılması ve içeriklerinin işlenmesi işlerini tamamen otomatikyapıyor. Ancak arşivi diğer işlerden ayrı bir yazılım olarak düşünmeyin. Arşiv heran ihtiyaç duyabileceğiniz bir başvuru kaynağı ve GEODI tam da bunu sağlıyor.

Klasik arşivlerdemetaveri/index alanı girilir. Buraya dokümanın tarihi, kimden, kime, yerinegöre parsel numarası vs. yazılır. Manuel yapılan bu iş hem hataya açık hem dezaman alan bir işlemdir. GEODI bu işi ortadan kaldırıyor. Üstelik dokümaniçinde kaç parsel numarası geçerse geçsin buluyor. Veya sadece doküman tarihideğil, içerikte geçen bütün tarihleri ortaya çıkarıyor.

Görüntüleme ...

Dijital çağın artanveri hacmi ve çeşitliliği içinde çok sayıda farklı dosya ile uğraşmakzorundayız. Word, Excel, PDF, NCZ, AutoCAD, UDF, ZIP, RAR en baştasayabileceklerimiz arasında. Mobil veya Web GEODI kullanıcıları bütün buformatları, toplamda 200+, ek yazılıma gerek duymadan görüntüleyebiliyor. Birmimari projede plana aykırı çatı yüksekliğini veya jeolojik etüt raporundakibir yanlışlığı görerek not alabiliyorlar. Aldıkları notların diledikleri kişiyeotomatik gitmesini sağlayabiliyorlar. E-postalar ve doküman versiyonları arasındakaybolma riskiniz ortadan kalkıyor.

Güvenlik ...

GEODI ve MOBIDI pekçok güvenlik testinden geçmiş güvenli yazılımlardır. Bilgi ve belgelere  erişim için kurumun LDAP veya benzerisistemlerini kullanır. Sizin yetki vermediğiniz bir erişime izin vermez.

GEODI'nin kurumlarayönelik versiyonları kurum sunucusunda çalışır. Dışarıya herhangi bir bilgiçıkmaz.

İlginizi çekebilecekDiğer Konular ...

GEODI Yapay Zeka veDoğal Dil İşleme gibi en modern teknolojiler kullanılarak geliştirilmiştir .Patent başvurusu olan bu teknolojiler ile klasik yazılımların yapamadığı veyaoperatör gerektiren pek çok iş tamamen otomatik hale getirilmektedir.

Envanter her belediyeiçin önemli bir mesele. Trafik İşaretleri de bu envanterin bir parçası. GEODIresim ve videolardan veya 360 derece panaromik resimlerden Trafik İşaretlerinitanıyabiliyor. Bunları sizin için sayıp eksilenler olup olmadığınısöyleyebiliyor. Yazılımın öğrenme yeteneği sayesinde çöp tenekesi veya diğerkent mobilyalarını da saymasını sağlayabilirsiniz.

AYKOME gibiuygulamalar GEODI ve MOBIDI ile çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir.Kurumların birbirlerinin CBS sistemlerine veri girmesi, veri girmeyi öğrenmesigibi işler yoktur. Koordinatların bir PDF veya DWG içinde geçmesi yeterlidir.Hatta koordinat olmadan “bişkek caddesinde” denmesi de çoğunlukla yeterliolacaktır.

GEODI benzer ve kopyadokümanları otomatik buluyor. Aynı dosyanın ne kadar çok kopyası veya benzeriolursa olsun ortaya çıkarıyor.