Geri
Akan Veriye Hazır mısınız?

Akan Veriye Hazır mısınız?

10/6/2022
2
Dakika
Minute

eBYS sisteminize her gün yüzlerce, belki binlerce belge ekleniyor. Çalışanlarınız her gün raporlar oluşturuyor veya kullanıcılarınız veya vatandaşlar sosyal medyadan istek ve şikayetleri iletiyorlar. Yani veri akıyor. Büyük Veri, terminolojisinde veri hızı, velocity olarak geçiyor. Akan veri, veri işlemede en zorlu konulardan birisi. Eğer işleri manuel yapıyorsanız ya çok sayıda operatör kullanıyorsunuz ya da yetişemiyorsunuz ve olduğu kadarı ile yetiniyorsunuz.  

eBYS’ye gelen evrakları ele alalım. Bu evraklar elbette kurum içerisinde gerekli yerlere iletiliyor. Ama acaba CBS/GIS sisteminize işleniyor mu? Kişisel veri veya Hassas veri incelemesi yapılıyor mu? Evrakların başka kurumlarla paylaşılması gereken durumlarda maskeleme yapılabiliyor mu?

Sosyal medyadan gelen istek ve şikayetleri ele alalım. Mesajların incelenmesi, sınıflandırılması ve ilgili birimlere dağıtımı gibi bir iş var. Bu meseleyi 3-4 kişi ile yapan kurumlar var. Eğer manuel yapıyorsanız veri arttıkça operatör sayısının artması harici çözüm yok. Operatörlerin artması maliyetlerin yanında hataları da arttırıyor.

GEODI bir büyük veri işleme platformu olarak yukarıda verdiğimiz tüm örneklerde manuel iş miktarını neredeyse ortadan kaldırıyor. 7/24 sizin için çalışan bir robot haline geliyor. Hatalar azalıyor, veri akışı hızlanıyor.

GEODI bir sosyal medya mesajının hangi birime ait olabileceğini anlar ve doğrudan bu birime iletebilir. Eğer mesaj içerisinde adres gibi konumsal bilgiler varsa CBS ile de ilişkilendiriyor. Haritaya baktığınız zaman hangi mahalle, hangi sokaklardan şikayet gelmiş görüyorsunuz.

Durum eBYS için de aynı. Gelen evrak içinde parsel numarası veya plan no veya çalıştığınız yere ait bilgiyi tanıyor ve harita ile ilişkilendiriyor. Haritaya baktığımız zaman örneğin kamulaştırma sürecinde itiraz edenleri görüyorsunuz. Evraklardaki kişisel veriler otomatik olarak bulunuyor ve dilerseniz bir başkası ile bu verileri maskeleyip paylaşabiliyorsunuz.  

GEODI Patentli altyapısı ile sizi Akan Veri’ye karşı dirençli hale getiriyor. Veri hızı ne kadar artarsa artsın tüm süreçlerde yardımcı oluyor.

Belediyeler, Kamu Kurumları, Beyaz eşya üreticileri, Turizm büroları, Üniversiteler, Enerji Firmaları ve çok daha fazlası bu çözümden yaralanıyorlar.

Gelin birlikte bir çalışma yapalım ve süreçlerin ne kadar basitleşebileceğini gösterelim.

Daha fazla bilgi almak için görüşme takvimini hemen oluşturun

Sevgilerimizle.

İlginizi Çekebilecek Başlıklar