Geri
Veri Anonimleştirme

Veri Anonimleştirme

3/2/2024
6
Dakika
Minute

Günümüzün dijital dönüşüm mottosu; Dijital verinin oluşmasını ve dağıtımını özgürleştirmeyi de hedefliyor. Dijital veri önüne konulan engel ve kısıtları sevmiyoruz, zira bu kısıtlar iş süreçlerini yavaşlatıyor.

İşte zorluk burada başlıyor; hem paylaşacağız, hem de KVKK veya GPDR gibi regülasyonlara uyum sağlayacağız. Acaba her ikisini de sağlayan bir çözüm var mı?

Veri anonimleştirme bu konuda kurtarıcı bir rol üstelenebilir. Örneğin; Anonimleştirme sayesinde Veri Tabanlarınızı anonimleştirip Yazılım veya Veri Bilim ekipleri ile kaygısız şekilde paylaşmanız mümkün. Böylece, yazılımcılar gerçek gibi görünen bir veri ile çalışırlar ve geliştirdikleri çözüm gerçek veri ile de çalışır. Anonimleştirme, hem Veri, Koruma Ofisleri hem de Yazılımcıları mutlu eden bir çözüm sunar.

Bir örnek daha; Kurum içinde sözleşmeler bir kaç birime dağılmak zorunda. Yönetim, Hukuk, Satınalma ve belki bir kaç yer daha. Anonimleştirme bu durum için de kurtarıcı olabilir. Firma adlarını değiştir, para miktarlarını değiştir ya da tarihleri değiştir ve paylaş diyebilirsiniz.

GEODI Anonimleştirme akıllı bir çözümdür. Anonim veriden gerçek veriye ulaşmak imkansız derecede zordur. Rastgele modu yanında , aynı değere aynı değeri ata gibi seçenekler sunar. Bu şekilde bir kişi adı ve TCNO ile başka bir kişi olur, ama kim olduğunu bilemeyiz.

İsimleri isterseniz Rusça veya İngilizce isimler ile değiştirebilirsiniz. Bir kredi kartı yine bir kredikartıdır, bir IBAN yine bir IBAN’dır. Yani verinin gerçekliği kaybolmaz.

  • İsimler
  • TCKN bilgileri
  • Firma isimleri
  • Yer isimleri
  • Finansal Bilgi
  • Para Değerleri

GEODI Anonimleştirme veri dağıtımı ve paylaşımında riskleri arttırmadan özgürlük sağlar. Word, Excel, PDF, Libre ofis ve Veri Tabanlarını dilediğiniz şekilde özgürleştirin. Dilerseniz bir API de sunuyoruz.

Anonimleştirme bir kaç fdarklı modda çalışabilir:

  1. Belgeler veya veri tabanları kalıcı olarak değiştirilirler. Bu belgerin bir kopyası oluşur ve dilediğiniz şekilde paylaşabilirsiniz.
  2. GEODI kapsamındaki belgeleri dinamik olarak Anonimleşebilir. Aynı belge, orijinali değiştirilmeden, farklı yetkilere sahip kullanıcılara farklı görünebilir.

Başarılı bir Anonimleştirme çözümünü ancak ve ancak GEODI Veri Keşfi gibi başarılı bir Veri Keşfi çözümü üzerine kurulabilirdik.

Sevgilerimizle

İlginizi Çekebilecek Başlıklar