Geri
Gelecek Varlık Hassas Verilerini GEODI Veri Keşfi, Sınıflandırma ve Symantec DLP Çözümleri ile Koruyor

Gelecek Varlık Hassas Verilerini GEODI Veri Keşfi, Sınıflandırma ve Symantec DLP Çözümleri ile Koruyor

11/28/2023
1
Dakika
Minute

❝ Zorlu ve uzun soluklu bir entegrasyon projesinin başarıyla sonuçlanması adına Dece, Symantec ve partner firmalarının yoğun gayretleri oldu.

İleride faydasını daha iyi anlayacağımız bu çalışma için emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.❞

- Serdar Baygın / Grup Müdürü - Bilgi Teknolojileri Sistem ve Ağ Yönetimi

Gelecek Varlık A.Ş. hassas verilerini GEODI Veri Keşfi ve Sınıflandırma ve Symantec DLP çözümleri ile koruyor. Gelecek Varlık A.Ş. Türkiye’nin ilk ve en büyük varlık yönetim kuruluşu.

Zorluklar

Gelecek Varlık bir çok kurum gibi dağınık yapıda yapısal ve yapısal olmayan veriye sahip. Veriler; PC’ler, Ortak Paylaşım Klasörleri, Veri Tabanları ve daha bir çok farklı kaynakğa dağılmış durumda. Verilerin doğru şekilde keşfedilmesinin bir kaç zorluğu var. Çok sayıda depolama ortamı, çok sayıda dosya tipi ve yapısal olmayan verilerde keşif doğruluğu. Yaklaşık 600 beyaz yaka çalışanın sürekli olarak ürettiği veriyi işlemenin de bir zorluğu var.

Çözüm

Gelecek Varlık bilgi güvenliği öncelikle bu dağınık yapıdaki verilerin doğru şekilde keşfedilmesi ve otomatik olarak sınıflanması olduğunu saptadıktan hemen sonra sürece GEODI’yi dahil etti. GEODI farklı veri kaynaklarının tamamını konsolide ederek yapısal ve yapısal olmayan veri ortamlarındaki hassas ve kişisel verileri semantik keşif ile tespit etti. Keşif devam ederken buna ek olarak son kullanıcı bilgisayarlarındaki ve ortak paylaşım klasörlerindeki veriler sürekli olarak yüksek doğruluk ve keşfe dayalı şekilde oluşturulmuş otomatik sınıflama kuralları ile sınıflandırılmaya da başladı. Kullanıcılar, uç bilgisayarlarında doküman ve maillerini de GEODI Classifier ile sınıflamaya başladı. GEODI Sınıflama sonuçları Symantec Network ve uç nokta koruma aksiyonlarına yol gösterici oldu. Symantec kullanıcılar ve otomatik olarak gizlilik seviyesi belirlenen dosyaları koruma altına çok daha efektif ve kolay şekilde alabildi. Üstelik Symantec bu yeteneklerini sadece uç noktalarda değil network üzerindeki veriler üzerinde de var olan verinin sınıflanması ile uygulayabilme imkanı kazandı.

Fayda & Çıktı

GEODI ile ortak paylaşım klasörlerinde 10 Milyon’dan fazla doküman keşfedildi, bu veri havuzunun içerisinde yaklaşık 2.7 Milyon adeti kişisel veri içermekteydi. CV’ler, sağlık raporları, İsimler, Iban’lar ve daha bir çok özel nitelikli kişisel veri semantik yeteneklerle keşfedildi, Sınıflandı ve raporlandı. Hali hazırda Gelecek Varlık’ta günlük 7.000 doküman sürekli olarak GEODI tarafından sınıflanmaya devam ediyor. Böyle bir ortamda Symantec güçlü network ve uç nokta güvenlik yetenekleri ile bu sınıflandırılmış verilerin olay takibini, raporlamasını ve hareketlerinin takibini yapmakta, uygulanan ve belirlenen politikalar ışığında da çeşitli engelleme aksiyonları da almakta.

Sonuç

Symantec ve GEODI ortak çalışması bu kadar karmaşık ve büyük veri yapısına sahip bir kurumun bilgi güvenliği ve veri koruma ihtiyacını uçtan uca karşılamış oldu. Süreç içerisinde her iki üreticinin de yetkin partnerları başından sonuna kadar çözümleri doğru konumlandırıp, kullanmasına destek oldular. Gelecek Varlık KVKK ve BDDK Veri Güvenliği uyumunu sağlarken verilerini de sürekli olarak koruma altında tutuyor.

İlginizi Çekebilecek Başlıklar