Sık Sorulan Sorular

Oops! Something went wrong while submitting the form.
genel , geodi
GEODI hangi formatları destekler ?

GEODI 200'ü aşkın formattaki dosya, veri tabanı ve mecrayi doğrudan kullanır. Word, Excel, PDF, NCZ, DWG, MPP, UDF, ZIP, RAR ve Shape gibi dosyaları, Windows Dizinlerini, Dropbox ve Google Drive gibi bulut depolarını, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medyayı, Oracle, MySql, ve Postgres gibi veri tabanlarını destekler. Başka bir yazılım lisansına gerek duymadan görüntüler.

- Desteklenen Dosyalar

genel , geodi
Dokümanları görüntülemek için başka yazılıma ihtiyaç var mı?

GEODI, dokümanları aynı zamanda görüntüler. NCZ, DWG, KML, DOC, DOCX, XLS, XLSX, MPP gibi dokümanları görüntülemek için başka yazılımlara ihtiyaç duymazsınız. Bu özellik GEODI Mobile tarafından da desteklenir. Sahada inceleme yaparken cep telefonunuzdan veya tabletten proje dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

genel , geodi
GEODI ne işe yarar?

GEODI bilgiye erişimi kolaylaştırır, süreçleri hızlandırır ve verimliliği arttırır. Böylece üst yönetim dahil bütün çalışanlara doğrudan fayda sağlar. Bilgi paylaşımını kolaylaştırır, e-postalar içinde kaybolmayı önler. Kopya ve benzer dokümanları bulur, versiyonları izler. Yapay zeka temelli özellikleri ile pek çok işi otomatik yapar, Öğrenmesi ve kullanımı kolaydır.

- GEODI

- GEODI Kullanım Alanları

genel , geodi
AutoCAD veya Netcad olmadan görüntüleme yapabilir miyim?

Evet. GEODI CAD-GIS Viewer eklentisi ile sadece AutoCAD veya Netcad değil ShapeFile, DGN, ECW, GeoTIF dosyaları da, mobil platformlar dahil görüntüleyebilirsiniz. GEODI'nin not alma özelliği ile çizimlerin dilediğiniz yerlerine not almanız mümkündür.

genel , geodi
Farklı yazılımlar içinde GEODI'yi nasıl kullanırım?

GEODI chrome eklentisi ile web bazlı herhangi bir yazılımdaki bir ifadeyi seçip GEODI'de aratabilirsiniz. Herhangi bir web sayfası veya kullandığınız MIS, ERP, CRM yazılımınız içindeki parsel numarasını, sicil numarası, terimi veya komple bir paragrafı seçip GEODI'de aratabilirsiniz.

- GEODI Chrome Eklentisi

Ayrıca yazılımcılar kendi yazılımlarını GEODI ile kolayca entegre edebilirler. API dokümantasyonu için partners.dece.com.tr içinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

genel , geodi
GEODI ile eBYS ve Arşiv yazılımlarının farkı nedir?

GEODI tamamen içerikten çalışan yapay zeka temelli yeni nesil bir uygulamadır. Klasik eBYS ve Arşiv yazılımlarında gereken index alanlarına ihtiyaç duymaz ve fazlasını sunar. Klasik yazılımlarda dokümanlar özel olarak eklenmeli ve index alanları doldurulmalıdır. GEODI'de ise bu işlem otomatik olur. Bir dizine koyduğunuz dokümanlar, gelen e-postalar veya sosyal medya mesajları otomatik olarak eklenir.

GEODI içeriklerden otomatik harita oluşturur. Bu özellik sayesinde GIS yazılımları ile entegrasyon gibi konular ortadan kalkar. 

genel , geodi
GEODI ve bir GIS yazılımının farkı nedir?

GEODI GIS özelliklerini de barındıran yeni nesil bir içerik yönetim platformudur. Bu nedenle klasik bir GIS'den oldukça farklıdır. GIS özellikleri ile klasik GIS yazılımlarını ayıran en önemli fark kullandıkları veri kaynağıdır. GEODI yapısal olmayan verileri doğrudan kullanabilir. Bir PDF içindeki parsel numarası veya bir koordinat gibi değerler, bir şikayet e-postasındaki adres veya sosyal medya mesajındaki sokak adı GEODI için anlamlıdır. Klasik GIS yazılımlarında ise veriler operatörler yardımı ve çoğunlukla manuel yöntemlerle veri tabanlarına girilir. Manuel işler genellikle uzun ve pahalı olmanın yanında hataları da beraberinde getirir. GEODI ise bütün bu işler otomatiktir.

GEODI'nin şema bağımsız yapısı klasik GIS yazılımları ile yapılması çok zor pek çok işi de mümkün kılar. Binlerce plan, binlerce shape dosya, raster dosyalar, PDF, word, Excel ve diğerleri bir arada yönetilirler. Bu sayede farklı veri tabanlarının, yazılımların entegrasyonu gibi sorunlar büyük oranda otomatik olarak çözülür. 

GEODI Klasik GIS yazılımları ile birlikte de kullanılabilir. Dilerseniz GEODI'yi bu yazılımlarda bir WMS katman olarak kullanabilirsiniz. 

genel , geodi
Hangi sektörlerde kullanılabilir?

GEODI dijital verisini yönetmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir.  Örnek sektörleri ve kullanım alanlarını aşağıda bulabilirsiniz.

- Sektörler

- GEODI Kullanım Alanları

genel , geodi
İnşaat sektörüne GEODI nasıl çözümler üretir?

GEODI ve MOBIDI İnşaat sektörü için pek çok fayda sağlar. 

 • Günlük Faaliyet raporlarının oluşturulması
 • Arşiv ve Doküman yönetimi
 • İmalat ve yazışmalardan otomatik harita
 • Alt yüklenici yönetimi

gibi ihtiyaçları kolayca karşılar. Şantiye ekipleri, Proje ekipleri, Yönetim, Muhasebe bir araya gelir. 

-İnşaat Çözümleri

genel , geodi
Hukuk süreçlerinde GEODI nasıl kullanılır?

GEODI Bilgi akışını hızlandırır, bilgiye erişimi kolaylaştırır. Analitik yetenekleri ile manuel yapılan pek çok işi otomatik hale getirir. GEODI, Yöneticiler, Avukatlar, Müvekkiller, Bilirkişiler ve Sekreterya için ortak Yeni Nesil Bilgi ve Belge Yönetim Platformudur. 

GEODI'nin dokümanlardan otomatik takvim çıkarma gibi yetenekleri takip işlerini büyük ölçüde kolaylaştırır. 

- Hukuk Çözümleri

genel , geodi
Belediyelerde GEODI nasıl kullanılır?

Ürünlerimiz, yenilikçi tasarımları ile genel arşiv imar arşivi, CBS entegrasyonu, coğrafi arşiv, mobil ekiplerin yönetimi, CAD ve GIS dosyalarının yönetilmesi, şikayetlerin haritası, faaliyetlerin haritası, mobil ekiplerin yönetimi, sahadan veri toplama, otomatik doküman sınıflama, OCR, anket ve farklı veri tabanlarının bir araya gelmesi gibi pek çok işi otomatik hale getiriyor. 

- Belpedia

- Portal

genel , geodi
Çoklu dil desteği var mı?

GEODI arapça, çince ve japonca dahil bütün dünya dillerinde yazılmış dokümanları işler. Yazılımın arayüzünü Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça ve Gürcüce olarak kullanabilirsiniz. 

genel , geodi , guvenlik
GEODI güvenli mi?

Çok sık sorular sorulardan birisi de güvenlik ile ilgili. evet GEODI güvenli bir yazılım. Güvenliğin birkaç boyutu var:

Yetkilendirme: GEODI içerisinde var olan yetkilendirme mekanizması veya Active Directory servisleri herhangi bir veriye yetkisiz erişimi engelliyor.  

Yazılım Güvenliği: GEODI uzun süredir düzenli olarak sızma testlerine tabii tutuluyor ve son derece yüksek notlar alıyor. 

Veri depolama: GEODI veri depolamıyor, var olan kaynakları kullanıyor.  

geodi
Veri kaynakları nasıl tanımlanır?

GEODI 200'den fazla dosya formatını ve onlarca farklı mecradaki verileri tanır. Tek yapmanız gereken adresleri tanıtmaktır.

 • "C:\DATA" gibi windows dizinleri
 • Dropbox, Google Drive gibi bulut depoları
 • Sosyal medya hesaplarınız
 • web siteleri
 • Veri tabanları
 • MOBIDI verileri
 • e-posta hesaplarınız

gibi kaynakları kullanabilirsiniz. 

geodi
GEODI taranmış dokümanları okur mu?

Taranmış ya da fotoğrafı çekilmiş dokümanlardaki metnin okunması işlemine Optik Karakter Tanıma/Optical Character Recognition (OCR) denir. GEODI, OCR desteği de sağlar.

geodi
Veritabanları veri kaynağı olarak kullanılabilir mi?

Evet.GEODI şemadan bağımsız şekilde veri tabanlarını okuyabilir. SQL Server, Oracle, Postgres, MySQL ve diğer pek çok VTYS desteklenir. Kurumununuzda yer alan farklı yazılımlara ait çok farklı veri tabanı olabilir. GEODI ile tümüne tek noktadan tek arama ile ulaşabilirsiniz. 

GEODI her türlü veriye tek şekilde ve tek noktadan ulaşmanızı sağlar. Yaptığınız aramalar, oluşturulan haritalardaki veriler onlarca farklı kaynaktan gelebilir.

kurulum , geodi
Hangi işletim sistemleri desteklenir?

GEODI'ye internet  tarayıcısı üzerinden kullanırsınız. Bu nedenle Windows, Linux, Android, iOS veya dilediğiniz işletim sisteminde kullanabilirsiniz. 

kurulum , geodi
İstenilen sunuculara kurulum yapılabilir mi?

GEODI'yi kendinize ait sunucularda veya yönetimi sizde olan bulut sunuculara (Natro, Radore, Azure gibi) kurabilirsiniz. 

kurulum , geodi
Kurulum ne kadar sürede tamamlanır?

GEODI'yi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ulaşmakta zorluk çetiğiniz veri kaynakalarını tanıttıktan sonra kalan işleri GEODI otomatik yapacaktır. 

mobidi , geodi , kurulum
Sistem Gereksinimleri

GEODI ve MOBIDI Ofis kurulumu için gereken donanım gereksinimlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

- Sistem Gereksinimleri

- System Requirements

egitim , geodi
Yerinde Eğitim alabilir miyiz?

Evet. Satınalma aşamasında mutabık kalınacak şekilde yerinde eğitim alabilirsiniz. Kullanıcı, sistem yöneticisi ve geliştirici eğitimlerimiz mevcuttur. 

destek , geodi
Online destek alabilir miyiz?

destek.dece.com.tr sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz. dilerseniz destek@dece.com.tr adresine yazabilirsiniz veya GEODI ve MOBIDI içinde yer alan uzak bağlantı ile destek istiyorum seçeneğini kullanabilirsiniz. 

destek , geodi
Yerinde destek alabilir miyiz?

Evet. Satınalma aşamasında yapılacak sözleşme ile yerinde destek hizmeti alabilirsiniz. 

destek , geodi
Yazılım Güncellemeleri nasıl yapılıyor?

Yazılımlarımızı sürekli olarak güncelliyoruz. Yazılımlarımız 3 ay için hatalara karşı garantilidir.  

entegrasyon , geodi
GEODI ve diğer GIS platformları ile birlikte çalışabilir mi?

GEODI WMS veya KML export servisi sunar. Bu yöntemler ile ArcGIS veya diğer harita platformlarına kolayca entegre olabilir.  

GEODI geleneksel GIS yazılımlarının aksine kendi verisi kendisi üretir. Taranmış dokümanlarda, Arşivinizde, PDF'lerde, NCZ ve DWG gibi CAD dosyalarında bulunan parsel numarası, paftalar, kilometre değerleri, yer isimleri gibi pek çok bilgiyi otomatik haritalaştırır. Bu şekilde MIS-GIS entegrasyonu olarak adlandırılan işleri de önemsiz kılar. 

entegrasyon , geodi
ERP, CRM veya MIS sistemleri entegre edilebilir mi?

Elbette. Bilinen bir çok ERP sisteminden gerek API entegrasyonu, gerek veritabanı düzeyinde erişimlerle GEODI içerisine veri aktarılması mümkündür. Aynı şekilde GEODI API kullanılarak GEODI tarafından arşivlenmiş verilere erişim ve sorgulama işlemi herhangi bir ERP sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir.

entegrasyon , geodi
API ile entegrasyon yapılabilir mi?

Elbette. GEODI API'si kullanılarak dilediğiniz yazılımı GEODI ile entegre edebilirsiniz. GEODI ile çok sayıda çözümü bir araya getirmek, çözümlerinize otomatik olarak harita/GIS desteği eklemek veya yapay zeka ile otomatik metaveri çıkarımı yeteneklerinden yararlanmak gibi işleri kolaylaştırırsınız. 

entegrasyon , geodi
Hangi platformlar ile entegresiniz?
 • Dropbox
 • Google Drive
 • Onedrive
 • FTP
 • Object Store
 • Twitter
 • Facebook
 • Instagram
 • Confluence
 • Sharepoint
 • ArcGIS
 • Netcad
 • Autocad
 • Medoc - PaperPlus
 • CBKSoft - Envision

Platformları ile entegre çalışabilir. GEODI API ile kendi platformunuzu da entegre edebilirsiniz. 

guvenlik , geodi
Platform yazılım güvenlik testlerinden geçti mi?

Evet. GEODI platformu düzenli olarak farklı güvenlik testlerine tabi tutulmaktadır. Güvenlik GEODI içiniçin en önemli kriterlerden biridir ve bu konuya özel önem verilmektedir.

gelistirme , geodi
İçeriklere erişim için yetkilendirme yapılabiliyor mu?

Evet. Active Directory veya GEODI'ye ait yetkilendirme ile hangi veriyi kim görebilecek belirleyebilirsiniz. Böylece aynı sorgu farklı kullanıcılar için farklı sonuç verecektir.

gelistirme , geodi
Geliştiriciler için API var mı?

Evet. Oldukça gelişmiş bir GEODI API sunulmaktadır. http://partners.dece.com.tr/ adresinden gerekli detaylara ve API dokümantasyonuna ve örnek projelere erişilebilir.

Bu API'yi kullanarak kendi yazılımınızdaki verileri GEODI'nin indexlemesini, GEODI'de indexlenmiş verilerin kendi yazılımınızdan aranmasını ve diğer pek çok işlemi gerçekleyebilirsiniz. 

lisanslama , geodi
GEODI nasıl lisanslanıyor?

GEODI'yi Bireysel ve Kurumsal ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. GEODI'ye 1 - 10 - 25 - 50 ve daha üzeri kullanıcı sayılarında sahip olabilirsiniz.

GEODI Modüler bir yapıdadır. GEODI standart ana modüldür ve temel bütün ihtiyacınızı karşılayacaktır. Gelişen ihtiyaçlarınıza göre dilediğiniz modülü de ekleyebilirsiniz.

GEODI size ait sunucular üzerinde çalışır. Kiralama veya sahip olma seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. 

lisanslama , geodi
Kiralama yapabilir miyiz?

Evet. Hem GEODI hem de MOBIDI'yi kiralayabilirsiniz. Yazılımlar her zaman size ait donanımlarda çalışacaktır. Kiralama seçeneğinde de veri güvenliğiniz sağlanmaktadır.