BLOG
Enerji Sektöründe GEODI ve MOBIDI

Enerji Sektöründe GEODI ve MOBIDI

Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Beslenmesi

GEODI, coğrafi yetenekleri ile yapısal olmayan verilerdeki konumları haritalar. PDF, Excel veya CAD dokümanlarını doğrudan kullanır.

Bir kamulaştırma belgesinde geçen parsel numarası, bir proje dosyasında adı geçen trafo veya direkler otomatik olarak harita ile ilişkilendirilir. Standart yazılımlarla manuel olarak yapılan işlerin tamamı GEODI ile otomatik olarak gerçekleştirilir. GEODI ile her türlü doküman ve eBYS, CBS ile otomatik olarak entegre edilir.

Saha Faaliyetlerinin İzlenmesi

MOBIDI, saha denetimleri, arıza ekiplerinin yönlendirilmesi, sahada yapılan tüm faaliyetin belgelenmesi ve sonrasında raporlanması için tasarlanmış esnek yapıda bir mobil uygulamadır. iOS ve Android akıllı telefonlarda hem online hem de offline olarak çalışır.

Sahada Projeler ve diğer Belgelere ulaşım

GEODI 200'ü aşkın farklı formatta dosyayı görüntüleyebilir. Listeye Word, Excel, PDF yanında AutoCAD, Netcad gibi CAD dokümanları veya Shape, ECW, GeoTif gibi GIS dokümanları da dahildir. Sahada çalışanlar, bulundukları noktaya ait dokümanları veya metin girerek aradıkları dokümanları akıllı telefon ile görüntüleyebilir, üzerine not alabilir veya başkaları ile paylaşabilir. Dokümanların farklı versiyonlarına veya benzerlerine de ulaşarak her zaman en sağlıklı veri ile en doğru kararları alırlar.

Taleplerin Haritası

GEODI, Twitter, Facebook adaptörleri ile sosyal medya mesajlarını, e-posta adaptörleri ile e-posta mesajlarını veya çeşitli web sitelerini izleyebilir. Bu mesajlarda yer alan serbest yazılmış adres verilerini haritalayarak taleplerin haritasını çıkarır.

Farklı veri tabanlarının bir araya gelmesi

Çok sayıda uygulama pek çok sorunu çözmekle birlikte tüm bilgiye erişemez. GEODI yapay zekası ile farklı veri tabanlarına dağılmış verilere tek noktadan ulaşır ve ilgili tüm bilgi ve belgelere ulaşarak  büyük resmi sunar.

Entegrasyon

GEODI var olan sistemlerle entegrasyonun yanında sunduğu REST API ile yazılımcıların da kullanımına açıktır. Bu API'yi kullanarak geliştirilen uygulamaların GEODI ve MOBIDI yeteneklerinden faydalanması veya bu yetenekleri arttırması mümkündür.

Dokümantasyon için : Partners

Yetki ve Güvenlik Konuları

Bütün yeteneklere yetkiler dahilinde erişilir. Kimin hangi içeriğe erişeceği, indirebileceği veya görüntüleyebileceği yetkilendirme kapsamında belirlenir. LDAP veya eBYS sistemlerindeki erişim kısıtları birebir geçerlidir.

İlginizi Çekebilecek Başlıklar

belediye , geodi

Aksaray Belediyesi Çözümleri

Daha Fazla...

Aksaray Belediyesi GEODI ve MOBIDI’yi en yoğun kullanan belediyelerimizden birisi. Arşiv, Bilgiye erişim, sahadan veri toplama, saha denetimi gibi pek çok kullanımın yanında somut birkaç özel proje için de kullanıyor. GEODI ve MOBIDI’nin sunduğu esnek altyapı sayesinde projelerin teknik altyapılarını geliştirmek ve uygulamak çok kolaylaşıyor.

Günebakan Sertifikası ile Gıda tüketimi daha sağlıklı

Günebakan projesi ile restoran ve fırın gibi gıda işletmelerine sertifika veriliyor ve böylece vatandaşa daha sağlıklı  ürün ve hizmet sunulması sağlanıyor. Saha ekiplerinin MOBIDI kullanarak yaptığı denetimlerde aldıkları notlarda aynı zamanda işletmeye ait bilgiler de yer alıyor. Bu bilgiler GEODI altyapısı ile kolayca sunulabiliyor. Her 3 ayda bir tekrarlanan denetimler ile süreklilik sağlanıyor. 

Günebakan'dan bir görsel

Belediyem ne Yapıyor, Faaliyetlerin Haritası

Belediyem Ne Yapıyor projesi ile saha ekiplerinin faaliyetleri vatandaşlar ile paylaşılıyor. Saha ekiplerinin günlük olarak kullandığı MOBIDI kayıtları hiçbir ek çaba gerekmeden GEODI ile merkezi verilere bağlanıyor ve harita üzerinde yayına hazır hale geliyor.

Faaliyetlerin Haritası

Vatandaşın Sesini "Belediye Kapımda" ile dinliyor

Belediye Kapımda Projesi ile vatandaş memnuniyeti ölçülüyor. İstek veya şikayeti varsa anında kayda alınıyor ve gereği yapılıyor. MOBIDI’nin esnek yapısı sayesinde aynı ekip anket yaparken, temizlik işlerine bir görev oluşturabiliyor. MOBIDI Ofis’in güçlü raporlama ve analiz yetenekleri ile çok çeşitli grafikler ve analizler yapılarak, aksayan hizmetler, memnuniyetin yüksek olduğu faaliyetler ve mahaller gibi pek çok bilgi ortaya çıkıyor. 

 

Anketlerden çıkan bir sonuç
geodi

Bilgi ve Belge Yönetiminin Yeni Biçimi GEODI'nin Kullanım Alanları

Daha Fazla...

GEODI geliştikçe kullanım alanları da artıyor. Kullanımı karmaşıklaştırmadan yeni alanları keşfediyoruz. Burada sadece olası bir kaç kullanım imkanından söz edebiliyoruz. Aynı yazılım, farklı amaçlar için farklı faydalar sağlıyor.

Arama

GEODI bir arama motorudur ve burada söz edeceğimiz bütün kullanım alanları bu yetenek üzerine kuruludur.

GEODI, 200+ farklı format ve onlarca farklı mecrada yer alan dosyaları, içerikleri okuyup tek noktadan aranabilir hale getiriyor. Dijital verinin çığ gibi arttığı günümüzde Bireyler veya Kurumlar için bilgiye ulaşım en kritik yeteneklerden birisi haline geliyor. Bilgiye çabuk ulaşan çabuk karar veriyor. Çabuk karar veren kazanıyor. 


Ulaşılamayan bilgiler sebebiyle verilen hatalı kararların veya verilemeyen kararların sonuçlarını ancak iş işten geçtikten sonra anlayabiliyoruz. Kaybedilen işler, bir türlü bitmeyen projeler, artan tansiyon ve bazen firmaları yok oluşa sürükleyen talihsiz olaylar zincirini kırmanın bir yolu da bilgiye erişimi kolaylaştırmaktan geçiyor.

GEODI’nin en temel faydası bilgiye erişimi kolaylaştırmasıdır. Bilgiye erişimin kolaylaşması ise zaman ve para tasarrufu sağlayacak, performansı artıracaktır.

Arşiv

GEODI Klasik Arşiv sistemlerinden oldukça farklı bir yaklaşım getiriyor.

 • Metaveri veya İndex alanına ihtiyacı yoktur. Bu bilgileri otomatik çıkarır.  
 • Tamamen içerikten çalışır. İçeriklerdeki tarihler gibi önemli bilgileri ayrıştırır.      
 • Konumsal bilgiyi açığa çıkarır; Şehir, Mahal, Fabrika, Müşteri, Parsel gibi.
 • Benzer ve kopya dokümanlarınızı otomatik olarak ortaya çıkarır.
 • Belge versiyonlarını otomatik oluşturur.
 • Güncel dokümanlar ile arşiv arasındaki çizgiyi de kaldırır
 •  GEODI 7/24 kullanabileceğiniz bir içerik yönetim uygulamasıdır. 

Farklı Sistemleri Bir Araya Getirir

Farklı zamanlarda edindiğiniz farklı yazılımlar, farklı çalışma biçimleri, dış paydaşlardan gelen farklı bilgiler derken çok çeşitli bir veri havuzu ile karşı karşıya kalıyoruz.

GEODI bütün bu farklılıkları kendi içinde yok ederek size tek bir arayüz ile bütün bilgiye erişim vadediyor. Veri tabanları, dokümanlar ve hatta sosyal medya bile tek noktadan erişilebilir hale gelir!

Yapısal Olmayan Veriler Üzerinde Keşif Yapar

Müfettiş, hakim, istihbaratçı, gazeteci veya bir akademik araştırmacı olabilirsiniz. Ağınız içinde yer alan kişisel verileri bulmak istiyor olabilirsiniz (KVKK gereği). Okumanız gereken binlerce belge, makale, tutanak arasından çıkmanın çok zor olduğunu yapanlar bilir.


GEODI'nin bazı yetenekleri bu işleri oldukça kolaylaştırıyor. Kritik bilgilerin önceden çıkarılması, dokümanların harita veya ağ grafiği şeklinde gösterimi ilişkilerin çözülmesini ve sonuca ulaşmayı kolaylaştırır. Dilediğiniz paragrafa, konuma, resim üzerine not alabilmeniz ve elbette Arama yapabilmeniz esas işinize odaklanmanızı kolaylaştıran özelliklerdir. 

Sosyal Medyayı İzler

GEODI ile sosyal medyada hakkınızda neler söylendiğini takip etmek çok kolay. Bu işi kelime izleme yoluyla yapan yazılımlar var. GEODI bu meseleyi bir adım öteye taşıyor ve kavramları da izlemeye alabiliyor.

Tweetlerde bir kişi ismi geçince haber ver, tarih geçince haber ver veya bir belediye için tweet içinde geçen yer adları ile haber/tweet haritası oluştur, bunları analiz et gibi işler GEODI ile çok kolay.

Harita / CBS

CBS'ler güzel uygulamalar ama veri girişi gerektiriyor. Ayrıca tamamen yapısal veriye bağlılar. Elinizde parsellerin konumları/geometrileri var ama bir kamulaştırma bilgi sisteminde oluşan verileri kullanamıyorsunuz.

Bugün her şey CBS etrafında olmalı gibi bir zorlama var. GEODI bu duvarları kırıyor ve CBS'ler ile üretilen değerli bilgilerin kullanımını arttırıyor. Bir ferağ belgesi gelince GEODI bu belgeyi ilgili parselle otomatik ilişkilendiriyor, bir demir yolu makas projesinde geçen kilometre ile bu çizimi harita yerine otomatik yerleştiriyor. 

Ortak Çalışma için mükemmel bir ortam sağlar

Hem şirket içi hem de şirket dışı paydaşlarla geçirdiğimiz zaman çok değerli. Bunu verimli kılmak, kimsenin yorulmadığı bir ortam olmasını kim istemez ki?.

 • aramaların izlenmesi
 • notlar vasıtası ile bilgilendirme
 • aynı veri kaynağına web üzerinden bilgi ekleme

Gibi temel özellikler ile hem kurum içi ekiplerin işlerini kolaylaştırıyor hem de kurum ile yüklenici arasındaki süreçleri çok kolay ve geriye doğru izlenebilir şekilde yönetilebilir hale getiriyor. 

Tek yazılım ile yüzlerce farklı formatı görüntüleyin

Karşı karşıya olduğumuz veri format sayısı çok fazla. Bütün bunlar için ayrı uygulama vs. derken işler çığırından çıkıyor. Bir de işin mobil tarafı var. GEODI desteklediği 200+ format ile bu dertten sizleri kurtarıyor. Ofis dokümanları, PDF yanında, UDF, DWG, NCZ gibi formatlar da destekleniyor. 

Yazılım geliştirme için kolay platform

Yazılım geliştiriciler için GEODI'nin sunabileceği pek çok imkan sunar. Partners sitemizde entegrasyon kapsamında faydaları anlatılıyor. GEODI veri tabanlarının basitleşmesini sağlar. Temel arama işlevlerinin çok daha etkili ve çok daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlar. Görüntüleme, yapısal olmayan veri işleme yetenekleri ile renk ve esneklik katar.


geodi

GEODI, Benzer veya Kopya Dokümanları Buluyor

Daha Fazla...

Benzerlik Bulma özelliği ile başlayalım. Bir araştırmaya göre her kurumun doküman uzayının %50'si kopya ya da çok benzer dokümanlardan oluşuyormuş. Sizi bu dertten, belki potansiyel bir kargaşadan kurtarmak için artık dokümanlar arasında benzerlikleri ve kopyaları otomatik buluyoruz. 

Bir yazı veya rapor yazıyorsunuz ve oluyor. Bir başkası yapıyor. Bir arkadaşınıza mail ile bunu iletiyorsunuz ve arkadaşınız biraz değişiklik yapıp yapıyor. Bu senaryonun oldukça tanıdık geldiğini tahmin ediyoruz.

10 puanlık sorumuz şu:

Bu rapor'un kaç tane versiyonu oluştu?. Son tarihli olan hangisidir?.  

İşte GEODI artık bu soruları cevaplayabiliyor. GEODI ile bir arama yaptınız ve aradığınız dokümanı buldunuz. Size bu dokümanın kopyaları ve benzerleri hakkında hemen bilgi
veriliyor. Dilerseniz benzerlerini de açabilirsiniz veya Microsoft Word kullanarak bunları karşılaştırabilirsiniz. Benzerlik sadece word dokümanları ile sınırlı değil. Raporunuzu yaptıysanız bunu da buluyor.

Bir NCZ plan veya DWG mimari plan için de durum geçerli. Planda revizyon yaptınız ve benzer bir doküman oluşturdunuz. Planı DWG yaptınız ve benzer bir doküman daha oluşturdunuz. GEODI bunları da buluyor.

GEODI ile amacımız bilgi çıkarmak, bilgiye ulaşımı kolaylaştırmak. Kopyaların ve Benzerlerin başınızı ağrıtmasını engelleyerek bu hedefe bir adım daha daha yaklaşıyoruz. 


geodi , municipality

Aksaray Municipality’s "Municipality at Home" Project

Read More

Aksaray Municipality is focused on serving citizens with "Municipality at Home" project efficiently and effective. GEODI and MOBIDI are used in the project, which ensures that each citizen is satisfied with the municipality's services and that the citizen's participation in the governance is measured. The team created by the Municipality in the scope of the project, goes to the houses of citizens and records the requests, needs, suggestions and complaints with MOBIDI system.

Requests taken during the meetings with citizens are sent to the necessary
units in the municipality with MOBIDI so that it brings immediate solutions to the
requests and needs.

Aksaray Municipality, which started running the project before summer 2017, visited about 6000 residences in five months. Data gathered through meetings is gathered at the center and converted into Smart Charts.

With these charts, information such as citizen satisfaction, how and where the municipal services are followed and their awareness can be reported in the neighborhood or street scale. Thus, the necessary data is provided to improve municipal services. The data provided from the municipality's public accounts such as social media, web page, e-mails and BIMER are categorized by GEODI Artificial Intelligence and operated 7/24 whilst automatically mapped to relevant units.

Mayor Haluk Şahin Yazgı pointed out that the services that the residents are seeking in line with the wishes and needs would be taken as priority, "We promised our people that they can participate in the administration when we are elected. If the service is to be delivered to a neighborhood, it must first be adopted by the neighborhood and their request must be reached for our service. We receive the requests and needs from the people as a priority through our neighborhood parliamentary meetings and the "Municipality at Home" project. We will carry out the services that we determined according to priority order in the neighborhoods" he added.
geodi , municipality

Aksaray Municipality Solutions

Read More

Aksaray Municipality is one of the municipalities that use GEODI and MOBIDI the most. In addition to many uses such as archiving, information access, field data collection, field surveillance, they are also used for specific projects. Thanks to the flexible infrastructure provided by GEODI and MOBIDI, it is very easy to improve and apply the technical infrastructure of the projects.

Food consumption is healthier with ‘Günebakan’ Certificate


With the Günebakan project, food businesses such as restaurants and bakeries are awarded with certificates, thus providing more healthy products and services to the citizens.

The field teams also use the MOBIDI in the notes they have made during the inspections, as well as the information about the operation. This information can easily be provided by the GEODI infrastructure. Continuity is ensured by repeated audits every 3 months.

:

A photo of ‘Günebakan’

‘What is my Municipality doing?’, Map of Activities

With the project "What is my Municipality doing?", The activities of the field teams are shared with the citizens.

The MOBIDI records used by the field teams on a daily basis are connected to
the central database with GEODI without any additional effort and are ready for
publication on the map.

Map of Activities

The Municipality of Aksaray listens to the voice of the citizen with "Municipality at Home".

"Municipality at Home" project measures citizen satisfaction. If there is a request or complaint, it is instantly recorded. Thanks to the flexible nature of MOBIDI, the same team can create a task for cleaning when surveying.

With MOBIDI Office's powerful reporting and analysis capabilities, a wide variety of graphics and analyzes are performed, revealing a lot of information such as faulty services, high level of satisfaction and activities. 
An instance of survey
mobidi , geodi , municipality

GEODI & MOBIDI for Press and PR

Read More

GEODI & MOBIDI for Press and PR

Whether you are responsible for press and public relations in a ministry, a holding, a municipality or a firm; the size of the digital domain you must manage increases.

"We are facilitating digital data management with GEODI and MOBIDI so that customers manage their time efficiently."

The artificial intelligence of GEODI automatically creates photo, video and audio files in a part of the documents that your library reads automatically 7/24. GEODI reads the content of these files, recognizes objects in the pictures and indexes the contents of your files.

GEODI works more than 10 different type of devices. It also follows the Social Media and websites that concerns the press and public relations. It keeps you informed of developments related to the keywords you are interested in.

Before getting started, a few common questions:

 • Where are the photographs you take on the scene stored, what are they, who can view them and then isn’t it difficult to find what you are looking for?
 • Can you mark the necessary content in TV programs? For example, are you able to find out later what time the Mayor appears on and what she/he talked about?
 • Is it easy to produce a monthly or annual activity report?
 • Who are interviewed during elections? Where did it happen and what did the conversations include?
 • How do you track posts about you on Social Media or on News websites?
 • How do you track your reputation among thousands of websites?

If you have such questions, then it is time to use GEODI and MOBIDI.

 

Take Alp Atalı as an example. All the photos, videos, audio files, texts, social media content, news, web pages, pdf, word etc. of him are listed at once when we search for Alp Atalı's name in GEODI.

All results are analyzed on Map, Calendar, Graph. History, Location, Relationship with Person Names, etc. and it is possible to reach the desired document at the moment by following the relations between the documents by filtering with criteria chosen. In the process of e-discovery, we will have all the information about Alp Atalı besides the information we are looking for.

 • You can see in the videos what minutes Alp Atalı was talking and what he was talking about.
 • Any content related to your search that has locational data is placed on map automatically by GEODI.
 • Photos and videos can be noted. The collaborative platform allows you to manage news, reports and design processes from a single point without using additional software and documentation.


With GEODI, all of your archives become interactively real and reachable. It removes the distinction between old and new. It follows and associates social media with all current or old media channels.

Show tweets on the map, map out the complaints.

Graphs the analysis and shows the relationship with archive information.

Map of photographs, map of activities, map of municipal services, surveys, participation of people in municipal decisions and so on.

Manage your in-house and external communications from a single point

GEODI can be connected to e-mail servers, intranets and in-house resources. In the intra-office communication, it removes all obstacles in reaching an invoice, perhaps to an e-mail or a celebration message.

It provides national or local media follow-up and media relations management; specifying the web sites, news websites, social media accounts that you want to follow. Enter the resources listed in the Content Section when creating the GEODI Project. Query as you like in news websites and social media accounts that you define.

Follow the concepts you want with GEODI, which provides social media follow-up and management of complaints and analysis of results on the map. Manage your reputation by following all the news, comments and developments about you.

You can follow and manage all your relationships with GEODI on your mobile device with the application.

For instance, a citizen paying you a visit, an employee or a shopper shopping from you and you will be able to receive all the communication-data in the past with a single research on GEODI.  

We also provide photos you take with your iPhone or Android phone that you use every day, video, sound and maybe some notes you have collected with MOBIDI, so you can always compile and take notes on them.

 

We provide with compiling and taking notes on the photos you take with your iPhone or Android devices; video, audio and maybe some notes you have collected with MOBIDI.

There is a program on TV and our Mayor/General Manager is giving a statement. You can mark the time when the Mayor speaks, take notes, and then you can get back to the minute exactly on your call. Minor notations like "President is talking about the new roundabout, Channel 01”, "President is opening the new hospital, August 10, 2016, X TV" etc. will be helpful


Reporting has always been one of the most difficult and perhaps boring jobs. Especially the information on press and public relations should be even more difficult since they are formed in very different forms and circles with fast-changing agenda. However, reporting for GEODI is just a query. Interrogate with criteria such as "January-July 2015, opening" or "interview" or "park" and create your report.

 

What are written about your municipality, your ministry or the holding in such sources as social media and news websites? The solution with GEODI is quite simple. You give the address of the sources, you wait a little and the result comes. It may be about the name of the president, a park, a street or a neighborhood. As you know, GEODI associates all the information within the map. So, you can see everything, including complaints or praise, related names. After introducing the resources once, GEODI solves the continuity work.
 

We do not create additional data entry work other than the job itself. On the contrary, we make it easy. Ankara Sincan Municipality, Aksaray Municipality’s ‘Municipality at Home’, ‘Günebakan’, ‘What is my municipality doing?’ projects are perfect examples.