Sincan’da Zabıta Gıda Denetimlerini MOBIDI İle Gerçekleştiriyor

Sincan Belediyesi sahadan veri toplayan yeni mobil uygulaması MOBIDI ile fark yaratıyor. Belediye birimleri tarafından etkin bir şekilde kullanılmaya başlanan uygulama, özellikle Ramazan ayı süresince yapılan gıda denetimlerinde Zabıta ekiplerinin en büyük yardımcısı oldu.

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde yapılan şekerleme ve tatlı imalathaneleri denetimlerinde tespit edilen ihlallere ilişkin fotoğraf ve videolar mobil uygulama ile anında merkeze iletildi. Tüm bu veriler  eşzamanlı olarak online harita üzerinden takip edildi.

Sincan Belediyesi, bilişim alanındaki yenilikleri, hizmet alanlarında uygulamak için birbirinden önemli projelere imza atıyor. Vatandaşa kolay ve hızlı şekilde ulaşabilmek için teknolojiyi hizmete dönüştüren Sincan Belediyesi, yeni uygulamalarıyla pek çok kuruma da örnek oluyor.

Son olarak Sincan Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ve bir Mobil Veri Toplama ve Ekip Yönetim Uygulaması olan MOBIDI ile Ramazan ayında yapılan gıda denetimlerinde mobil teknoloji kullanıldı.

Ramazan ayında gıda satışı ve toplu tüketimin artması üzerine, halk sağlığını korumak adına denetimlerini arttıran Sincan Belediyesi Zabıta Ekipleri, yaptıkları denetimlerde gördükleri eksikleri ve hataların fotoğrafını ya da videosunu çekip kısa bir not ile mobil uygulama aracılığıyla merkeze bildirdi. Özellikle market, fırın, lokanta ve pastanelerde yoğunlaşan denetimlerde hijyen sorunları, eksik gramaj ya da etiketsiz satış gibi mevzuata aykırı durumlar anında ve yerinde tespit edilerek kayıt altına alınmış oldu.

Zabıtalar akıllı teknolojiyi sevdi

Sincan genelinde, zabıta ekipleri tarafından sahadan iletilen fotoğraf, video ve ses kayıtları merkezde birleşiyor ve raporlanıyor. Verilerin sistem üzerinden takibinin yapılması da karar alma ve koordinasyon süreçlerini hızlandırıyor.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Zabıta, Fen İşleri, İmar ve Mali Hizmetler Müdürlükleri tarafından kullanılan uygulama ile belediye personeli sahada gördüğü eksiklikleri ve ihlalleri anında cep telefonlarında ya da tabletlerinde yüklü uygulama ile merkeze iletiyor. Bu sayede şeffaflık ve adalet azami ölçüde sağlanmış oluyor. Sincan’da genel olarak esnafımız duyarlı. Ciddi problemlerle karşılaşmıyoruz.”

Yazılımı üreten DECE Yazılım A.Ş. Genel Müdürü Serdar Ak, “Belediyelerimize yönelik yenilikçi ve özgün yazılım çözümleri üretiyoruz. MOBIDI bunlardan bir tanesi. Sincan Belediyesi yine öncü oldu ve uygulamamızı etkin bir şekilde kullanmaya başladı. Kendileri ile çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Kurumsal arama motorumuz GEODI’yi de etkin bir şekilde kullanıyorlar. Sincan Belediyesi ile çalışmaya başladıktan bir süre sonra birçok yeni belediye çözümlerimizi kullanmaya başladı. Burdur, Aksaray ve Merzifon Belediyelerini sayabiliriz. İnanıyoruz ki uygulamalarımız ülke genelindeki tüm belediyelerimiz için çok faydalı bir teknolojik araç olacak.”

MOBIDI uygulaması hakkında

Yerli bir yazılım firması olan ve Ankara’da Bilkent Cyberpark bünyesinde yer alan firmalardan olan DECE Yazılım A.Ş. tarafından geliştirilen MOBIDI sayesinde belediye birimleri tarafından toplanan tüm bilgiler otomatik olarak Belediye Merkezi’nde birleşiyor. Zabıta, Fen İşleri, İmar ve Mali Hizmetler müdürlükleri tarafından kullanılan uygulama ile belediye personelleri sahada gördükleri eksiklikleri ve ihlalleri anında cep telefonlarında yüklü MOBIDI uygulaması ile merkeze iletiyor.  

Uygulama, ekiplerin sahadan topladığı fotoğraf, ses, video ve diğer değerleri birleştirmekte, iş analizlerini tetiklemekte, raporlar hazırlamakta ve paylaşmaktadır. Ayrıca ekiplere veri ve mesaj gönderim imkanı da sağlanmaktadır. Uygulamanın en büyük özelliği çevrimiçi ve çevrimdışı olarak çalışabilmesi.

Sincan'da Zabıtadan Mobil Denetim: MOBIDI - TRT Haber (02.07.2016) 

Sincan'da Zabıtadan Mobil Denetim: MOBIDI - TGRT Haber (02.07.2016) 

Sincan'da Zabıtadan Mobil Denetim: MOBIDI - Habertürk TV (03.07.2016) 

Sincan'da Zabıtadan Mobil Denetim: MOBIDI - Kanal T (03.07.2016) 

Sincan'da Zabıtadan Mobil Denetim: MOBIDI - Kanal B (03.07.2016)