Kayseri, GEODI ile Çok Mutlu!

KAYSERİ BELEDİYESİNDE GEODI ile MUTLU

Kayseri belediyesi kısa bir süre önce GEODI seçti kurumdaki gelişmeleri izlemek ve GEODI hakkında görüşlerini almak için Kayseri Büyük şehir belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Emre YAYLAGÜL ile kısa bir röportaj yaptık.

 

Günümüz kurumlarında temel problem kurum ihtiyaçlarının farklı programlarla çözülmesi. GEODI vücudun sinir ağlarındaki bağlantılar gibi bağlantı kuran bir yazılım dolasıyla ülkemizin GEODI gibi yazılımlara çok ihtiyacı var. Bu yapıyı geliştirmemiz gerekiyor
Emre Yaylagül

Başkanım, bizi kabul ettiğiniz ve vaktinizi bizlerle paylaştığınız için Dece Yazılım olarak öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Yazılımımızdan memnun musunuz? Bize GEODI’yi tercih etme sebepleriniz anlatır mısınız?

Bizim bir yazılımı tercih etmemizdeki baş özellik yerli bir yazılım olması, geliştirilebilir bir yapıya sahip olması, birlikte çalışmaya açık olmasıdır. DECE Yazılım’ın ürünleri ve yaklaşımları bu konuda çok pozitif. Ülkemizin geleceği açısından DECE yazılım gibi firmaları önemsiyoruz. Amaç bir yazılım yapıp piyasaya sunmak değil, daha farklı bir bakış açısına sahip, ülkemize özel, özgün düşünce yapısıyla üretilen başarılı çalışmaları çok önemsiyoruz hemen bünyemize katıp faydalanmak istiyoruz.

DECE Yazılım bizi çok şaşırttı,hayatımızda ilk defa milli bir veri tabanıyla karşılaştık. Çok uzun süre test ettik ve milli olmayan veri tabanlarından daha kaliteli olduğuna doğrusu şaşırdık, inanamadık,

DECE yazılımla çalışmaktan çok memnunuz. Yapısı günümüze çok uygun çağdaş veri üretmeye yatkın yaklaşımı, web servisleri, geliştirmeye açık mimari sunması ve vazgeçmemesi günümüzde temel problem kurum ihtiyaçlarının farklı programlarla çözülmesi GEODI vücudun sinir ağlarındaki bağlantılar gibi bağlantı kuran bir yazılım dolasıyla ülkemizin GEODI gibi yazılımlara çok ihtiyacı var. Bu yapıyı geliştirmemiz gerekiyor

GEODI’yi tercih ettik çünkü benzersiz yazılım benzersiz özellikler GEODI bilgi ve belge yönetiminin yeni biçimi Belediyemizde kullanmaya başladık, alım süreciyle çok hızlı aşama kaydettik ve hızla yayılıyor. Örneğin CAD dosyalarının içerisindeki metin bilgilerine ulaşması ve arama da gösterip belgeler arası ilişkileri ortaya çıkarma hatta bu bilgiyi ve CAD dosyasını ayrı bir araç kullanmadan web, tablet yada cep telefonundan göstermesi çok çok önemli, özellikle teknik birimlerimiz için çok önemli İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Etüt Projeler Daire Başkalığı gibi CAD dosyalarıyla çok yoğun çalışan birimlerimiz için çok önemli yenilikler getirdi.

Bu belki GEODI’nin özelliklerin sadece birisi ve bunun yanında metin arama özelliği, tabii ki bi çok yazılım metin araması yapıyor ama GEODI’de full text search, içeriklerin tamamında arama var bununla da kalmıyor yapay zekasıyla metni tanıyor, tarih, kimlik numarası, kişi yer isimleri, kilometre, Parsel gibi metinleri tanıyor. Bu özelliği de yeni olmasına rağmen yüzde 99’a yakın bir başarıyla eşsiz üstelik bir konu daha ekleyeceğim bu eşsiz özellik yazılım tasarımındaki ustalıkla sürekli gelişiyor.

Belediyelerde bir belgenin birden fazla yerle, kişiyle, tarihle, parselle ilişkisi var. Metnin içerisinde birçok kişi, tarih, konum vb ifadelerle ilişkileri var. Nasıl takip edeceksiniz. GEODI için benzersiz demiştim diğer tercih nedenimizse, tek bir indeks bilgisiyle değil de ihtiyacımız olan karmaşık, yapılandırılmamış belgeleri hızla okuyup tüm bilgiyi tek noktadan önümüze sunması güzel bir özellik

Sosyal medya’da olan özellikleri var olduğunu bildiğimiz ve kullanmaya başlayacağımız bir çok özelliği var.

Yakın zamanda bizi çok mutlu eden bir özelliği daha var; Mevcut taranmış arşivinizi, operatör ihtiyacı olmadan mevcut sisteminize indeksliyor, Biz mevcut arşivimizi Coğrafi bilgi sistemimize GEODI ile bağladık.

Biz kullanmaktan mutluyuz, memnunuz,

 

Çok sağ olun vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.