Ankara Üniversitesi ve DECE Yazılım İş Birliği Kararı Aldı

GEODI Üniversitelerde,

GEODI üniversitede ders olacak, eğitim ve araştırmalarda GEODI kullanılacak.

Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü ve DECE Yazılım birlikte çalışma kararı aldılar. İmzalanan protokol ile çalışmalar başladı. üniversite bilgi ve belge yönetiminin yeni biçimi GEODI’yi Veri Madenciliği ve Arşiv Derslerinde ve araştırmalarda kullanacak.

 

GEODI’nin Konumsal yaklaşımı, Yapay Zeka ve Doğal Dil İşleme  yetenekleri araştırmaları daha hızlı ve verimli hale getirecek...

Bölüm Başkanı Sayın Prof Dr. Sacit Arslantekin; GEODI vasıtasıyla DECE Yazılım ile bir arada olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. GEODI’ye tüm üniversitelerin ihtiyacı olduğunu, üniversitelerde GEODI yetenekleriyle birçok proje yapabileceklerini söyledi. Özellikle Osmanlı Arşivleri, Cumhuriyet öncesi ve sonrası eserlerin, arşivlerdeki zengin koleksiyonların GEODI ile çok daha etkin şekilde sunulabileceğini vurguladı.  

DECE Yazılım Genel Müdürü Serdar Ak; Ankara Üniversitesi ile işbirliğinden heyecan duyduklarını ve akademik desteğin büyük güç katacağından söz etti. Veri madenciliği, metinlerin sınıflandırılması ve Türkçe doğal dil işleme gibi sınırsız gelişme potansiyeli olan pek çok alanda birlikte çalışmak istediklerini belirtti.

üniversiteden Prof. Dr. Tülay Oğuz, Prof. Dr. Fatih Rukancı, Prof. Dr. Hakan Anameriç ve Uzman Korcan Doğan ve DECE Yazılımdan Teknik Müdür Hüseyin Candan, Kanal Yöneticisi Alper Çevik ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Hakan Ada’nın da katıldığı törenle GEODI bir Bilgi ve Belge Yönetimi Yazılımı olarak bir Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü'nün ders programına girmiş oldu.

***