Aksaray Belediyesi "Belediye Kapımda" Projesi

Aksaray Belediyesi"Belediye Kapımda Projesi" ile vatandaşın ayağına gidiyor. Herbir vatandaşın Belediye hizmetlerinden memnuniyetinin ölçülmesini ve Vatandaşınyönetime katılımını sağlayan projede GEODI ve MOBIDI kullanılıyor. 

Proje kapsamındaoluşturulan Belediye Kapımda Ekibi, ev ev gezip vatandaşların istek, öneri vetaleplerini MOBIDI ile kayıt altına alıyor. Vatandaşlarla birebir görüşmeesnasında gelen istek ve talepleri yine MOBIDI ile gerekli birimlere aktaranekip, şikayetlere anlık çözümler de getiriyor. 

2017 yazından önceprojeyi hayata geçiren Aksaray Belediyesi, beş ayda yaklaşık 6000haneyi ziyaret etti. Görüşmeler ile toplanan bilgiler merkezde toplanarakAkıllı Grafikler haline getiriliyor. Bu grafikler ile vatandaşın memnuniyeti,belediye hizmetlerini nasıl ve nereden takip ettiği, farkındalığı gibi bilgilermahalle veya sokak bazında raporlanabiliyor. Böylece belediye hizmetlerinindaha da iyileştirilmesi için gerekli bilgi sağlanıyor.

Belediyenin vatandaşa açıksosyal medya, web sayfası, e-posta hesapları ve BİMER gibi mecralardan gelenbilgiler GEODI Yapay Zekasının 7/24 çalışması ile sınıflanıyor ilgili birimlereyönlendiriliyor ve aynı zamanda otomatik haritalanıyor.

Halkın istek ve talepleri doğrultusunda mahallelerin ihtiyaç olarak gördüğü hizmetlerin öncelik sırasına alınacağı altını çizen Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, “Bizler göreve başladığımızda halkımızın yönetime katılması için söz vermiştik. Eğer bir mahalleye hizmet götüreceksek öncelikle o hizmetin mahalle tarafından benimsenmesi gerekir, onların istemesi gerekir ki hizmetimiz amacına ulaşsın. Mahalle meclis toplantılarımızda ve "Belediye Kapımda Projesi" sayesinde halktan gelen yoğun istek ve talepleri öncelik sırasına alıyoruz. Öncelik sırasına göre belirlediğimiz hizmetlerimizi mahallelerde gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.