Aksaray Belediyesi "Belediye Kapımda" Projesi

Aksaray Belediyesi "Belediye Kapımda" Projesi

28/9/2017
1
Dakika

Aksaray Belediyesi "Belediye Kapımda Projesi" ile vatandaşın ayağına gidiyor. Her bir vatandaşın Belediye hizmetlerinden memnuniyetinin ölçülmesini ve Vatandaşın yönetime katılımını sağlayan projede GEODI ve MOBIDI kullanılıyor.

 

Proje kapsamında oluşturulan Belediye Kapımda Ekibi, ev ev gezip vatandaşların istek, öneri ve taleplerini MOBIDI ile kayıt altına alıyor. Vatandaşlarla birebir görüşme esnasında gelen istek ve talepleri yine MOBIDI ile gerekli birimlere aktaran ekip, şikayetlere anlık çözümler de getiriyor. 

2017 yazından önce projeyi hayata geçiren Aksaray Belediyesi, beş ayda yaklaşık 6000 haneyi ziyaret etti. Görüşmeler ile toplanan bilgiler merkezde toplanarak Akıllı Grafikler haline getiriliyor.

Bu grafikler ile vatandaşın memnuniyeti, belediye hizmetlerini nasıl ve nereden takip ettiği, farkındalığı gibi bilgiler mahalle veya sokak bazında raporlanabiliyor. Böylece belediye hizmetlerinin daha da iyileştirilmesi için gerekli bilgi sağlanıyor.


Belediyenin vatandaşa açık sosyal medya, web sayfası, e-posta hesapları ve BİMER gibi mecralardan gelen bilgiler GEODI Yapay Zekasının 7/24 çalışması ile sınıflanıyor ilgili birimlere yönlendiriliyor ve aynı zamanda otomatik haritalanıyor.

Halkın istek ve talepleri doğrultusunda mahallelerin ihtiyaç olarak gördüğü hizmetlerin öncelik sırasına alınacağı altını çizen Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, “Bizler göreve başladığımızda halkımızın yönetime katılması için söz vermiştik. Eğer bir mahalleye hizmet götüreceksek öncelikle o hizmetin mahalle tarafından benimsenmesi gerekir, onların istemesi gerekir ki hizmetimiz amacına ulaşsın. Mahalle meclis toplantılarımızda ve "Belediye Kapımda Projesi" sayesinde halktan gelen yoğun istek ve talepleri öncelik sırasına alıyoruz. Öncelik sırasına göre belirlediğimiz hizmetlerimizi mahallelerde gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

İlginizi Çekebilecek Başlıklar