BLOG
1/29/2018

Bilgi ve Belge Yönetiminin Yeni Biçimi GEODI'nin Kullanım Alanları

GEODI geliştikçe kullanım alanları da artıyor. Kullanımı karmaşıklaştırmadan yeni alanlar keşfediyoruz. Burada sadece olası bir kaç kullanım imkanından söz edebiliyoruz. Aynı yazılım, farklı amaçlar için farklı faydalar sağlıyor. 

Arama

GEODI bir arama motoru ve burada söz edeceğimiz bütün kullanım alanları bu yetenek üzerine kurulu. GEODI 200+ farklı format ve onlarca farklı mecrada yer alan dosyaları, içerikleri okuyup tek noktadan aranabilir hale getiriyor. Dijital verinin çığ gibi arttığı günümüzde Bireyler veya Kurumlar için bilgiye ulaşım en kritik yeteneklerden birisi haline geliyor. Bilgiye çabuk ulaşan çabuk karar veriyor. Çabuk karar veren kazanıyor. 

Ulaşılamayan bilgiler sebebiyle verilen hatalı kararların veya verilemeyen kararların sonuçlarını ancak iş işten geçtikten sonra anlayabiliyoruz. Kaybedilen işler, bir türlü bitmeyen projeler, artan tansiyon ve bazen firmaları yok oluşuna sürükleyen talihsiz olaylar zincirini kırmanın bir tolu da bilgiye erişimi rahatlatmaktan geçiyor. GEODI faydası bilgiye erişimi kolaylaştırmaktır. Bilgiye erişimin kolaylaşması ise topyekun bir rahatlama getirecektir. 

Arşiv

GEODI Klasik Arşiv sistemlerinden oldukça farklı bir yaklaşım getiriyor.

  • Metaveri veya İndex alanına ihtiyacı yok. Bu bilgileri otomatik çıkarıyor.  
  • Tamamen içerikten çalışır. İçeriklerdeki tarihler gibi önemli bilgileri ayırır.  
  • Konumsal bilgiyi açığa çıkarır. Şehir, Mahal, Fabrika, Müşteri, Parsel fark etmiyor.
  • Benzer ve kopya dokümanlarınızı otomatik olarak ortaya çıkarır.
  • Belge versiyonlarını otomatik oluşturur.
  • Güncel dokümanlar ile arşiv arasındaki çizgiyi de kaldırıyor ve 7/24 kullanabileceğiniz bir içerik yönetim uygulamasıdır. 

Farklı Sistemleri Bir araya getirir ..

Farklı zamanlarda edindiğiniz farklı yazılımlar, farklı çalışma biçimleri, dış paydaşlardan gelen farklı bilgiler derken çok çeşitli bir veri havuzu ile karşı karşıya kalıyoruz. GEODI bütün bu farklılıkları kendi içinde yok ederek size tek bir arayüz ile bütün bilgiye erişim vadediyor. Veri tabanları, dokümanlar ve hatta sosyal medya bile tek noktadan!.

Yapısal olmayan veriler üzerinde keşif yapar ..

Müfettiş, hakim, istihbaratçı, gazeteci veya bir akademik araştırmacı olabilirsiniz. Ağınız içinde yer alan kişisel verileri bulmak istiyor olabilirsiniz(KVKK gereği). Okumanız gereken binlerce belge, makale, tutanak arasından çıkmanın çok zor olduğunu yapanlar biliyorlar.

GEODI'nin bazı yetenekleri bu işleri oldukça kolaylaştırıyor. Kritik bilgilerin önceden çıkarılması, dokümanların harita veya ağ grafiği şeklinde gösterimi ilişkilerin çözülmesini ve sonuca ulaşmayı kolaylaştırıyor. Dilediğiniz paragrafa, konuma, resim üzerine not alabilmeniz ve elbette Arama yapabilmeniz esas işinize odaklanmanızı kolaylaştıran özellikler. 

Sosyal Medyayı İzler ..

GEODI ile sosyal medya da hakkınızda ne oluyor bilmek çok kolay. Bu işi kelime izleme olarak yapan yazılımlar var. GEODI bu meseleyi bir adım öteye taşıyor ve kavramları da izlemeye alabiliyor. Tweetlerde bir kişi ismi geçinde haber ver, tarih geçince haber ver. Bir belediye için tweet içinde geçen yer adları ile haber/tweet haritası oluştur, bunları analiz et gibi işler GEODI ile çok kolay.

Harita / CBS ..

CBS'ler güzel uygulamalar ama veri girişi gerekiyor. Ayrıca tamamen yapısal veriye bağlılar. elinizde parsellerin konumları/geometrileri var ama bir kamulaştırma bilgi sisteminde oluşan verileri kullanamıyorsunuz. Büyün her şey CBS etrafında olmalı gibi bir zorlama var. GEODI bu duvarları kırıyor ve CBS'ler ile üretilen değerli bilgilerin kullanımını arttırıyor. Bir ferağ belgesi gelince ilgili parselle otomatik ilişkileniyor, bir demir yolu makas projesinde geçen kilometre ile GEODI bu çizimi harita yerine otomatik yerleştiriyor. 

Ortak Çalışma için mükemmel bir ortam sağlar ..

Hem şirket içi hem de şirket dışı paydaşlarla geçirdiğimiz zaman çok değerli. Bunu verimli kılmak, kimsenin yorulmadığı bir ortam olmasını kim istemez ki?.

  • aramaların izlenmesi
  • notlar vasıtası ile bilgilendirme
  • aynı veri kaynağına web üzerinden bilgi ekleme

Gibi temel özellikler ile hem kurum içi ekiplerin işlerini kolaylaştırıyor. Hem de kurum ile yüklenici arasındaki süreçleri çok kolay ve geriye doğru izlenebilir şekilde yönetilebilir hale getiriyor. 

Tek yazılım ile yüzlerce farklı formatı görüntüleyin ..

Karşı karşıya olduğumuz veri format sayısı çok fazla. Bütün bunlar için ayrı uygulama vs. derken işler çığırından çıkıyor. Bir de işin mobil tarafı var. GEODI desteklediği 200+ format ile bu dertten sizleri kurtarıyor. Ofis dokümanları, PDF yanında, UDF, DWG, NCZ gibi formatlar da destekleniyor. 

Yazılım geliştirme için kolay platform ..

Yazılım geliştiriciler için GEODI'nin sunabileceği pek çok imkan olabilir. Partners sitemizde entegrasyon kapsamında faydaları anlatılıyor. GEODI veri tabanlarının basitleşmesini sağlar. Temel arama işlevlerinin çok daha etkili ve çok daha kısa sürede gerçeklenmesini sağlar. Görüntüleme, yapısal olmayan veri işleme yetenekleri ile renk ve esneklik katar. 

 

Başvurunuz alınmıştır, teşekkür ederiz.
Bilgileriniz kaydedilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.