BLOG
7/6/2017

GEODI 5.2 Çıktı

Dilerseniz Haritanız Sanal Küre de olabilir

GEODI 5.2 de haritanız isterseniz 3D veya Sanal Küre olabilir. Harita ekranının sağ alt tarafında bulacağınız küçük bir 3D/2D butonu ile arada geçiş yapabilirsiniz.

Ülke, dünya çağında çalışma yapanların faydalanabileceği bir özellik olacağını düşünüyoruz.  2D haritada olduğu gibi 3D'de de dilediğiniz altlığı kullanabilirsiniz. 

Belgeleri Eklemek artık daha da kolay!

GEODI'ye doküman veya belge eklemek bir dizine kopyalamak veya dropbox'a koymak kadar kolaydı. Ancak bu yöntem için kullanıcının ilgili alana erişim yetkisi gerekiyordu. Yeni özelliğimiz ile bu gereklilik ortadan kalktı ve izin verilen tüm GEODI Server kullanıcıları doküman ekleyebiliyorlar. 

Bu şekilde bir geliştirme GEODI kullanıcılarını önemli şekilde genişleten bir özellik. Bir kurum iseniz artık altyükleniciler de kullanabilir. Veya ilişkide olduğunu diğer kurumlar da kullanabilir ve aynı zamanda siz de onların GEODI'sini kullanabilirsiniz.

Eklemek kolay bir işlem ama arka planda GEODI çok fazla iş yapıyor.

OCR gibi işlemler artık otomatik, yani taranmış bir dokümanı imaj olarak eklemeniz yeterli olacak. Doküman içinde bir parsel numarası geçiyor ise birileri bundan hemen haberdar olabilir. Dokümanı eklediğiniz anda hangi tarihlerden, kişilerden , parsellerden veya projelerden söz ettiğini anında öğreneceksiniz. Üstelik okumadan 

Bu vesile ile eBYS, DYS veya klasik Arşiv yazılımlardan önemli bir farkı da belirtelim. GEODI bu dokümanlar için ayrı metaveri/index alan bilgisi istemez. Dokümanı eklediğiniz zaman size ek bir şey sormaz. Bütün bilgileri otomatik çıkartır. GEODI içerik ile ilgilidir. Eklediğiniz dokümanın kopyaları varsa bundan hemen haberdar olursunuz.  Browser üzerinden belge eklemek sadece bir seçenek. Elinizdeki herhangi bir veri kaynağını gösterdiğiniz zaman kaynaktaki yüzlerce, belki binlerce veya milyonlarca belge için de aynı şeyleri yapacak. 

OCR Artık çok kolay GEODI 5.2 ile var olan OCR yeteneğimizi daha da geliştirdik. 

OCR artık GEODI'nin bir parçası!OCR işleminden geçen imajlar aranabilir PDF yapılıyor. MOBIDI ile sahada çektiğiniz belgeleri de OCR yapabilirsiniz. 

Bu özellikler ile GEODI en ham haldeki içerikleri dahi işleyebilecek yeteneğe kavuşmuş durumda. GEODI'nin var olan yetenekleri artık taranmış dokümanları da kapsıyor. 

Kullanıma dair bir kaç ipucu vermek isteriz

Gelen evrakları tarayıp bir dizine koymak yeterli olacaktır. Eğer bir izleme yapıyorsanız GEODI yeni gelen belgeleri otomatik olarak analiz edibilir formatta iletecektir. MOBIDI ile saha ekipleriniz teslimat belgelerini fotoğraflayabilir. Bütün  bu dokümanlar konumları ve içerikleri ile birlikte bir tık ileride sizi bekliyor olacak. GEODI Server ile herhangi bir browser üzerinden doküman ekleyebiliyorsunuz. Bu belgelerin TIFF veya PNG veya başka bir şey olması farketmiyor. Eğer imaj ise OCR işleminden geçerek sunuluyor. 

Kopya ve Benzer Dokümanların çoğalmasına son!

GEODI yenilikleri durmuyor. Bu sürümde de güzel yenilikler var. Beğeneceğinizi umuyoruz.

Benzerlik Bulma özelliği ile başlayalım. Bir araştırmaya göre her kurumun doküman uzayının %50'si (Evet yanlış duymadınız ) kopya ya da çok benzer dokümanlardan oluşuyormuş. Sizi bu dertten, belki potansiyel bir kargaşadan kurtarmak için artık dokümanlar arasında benzerlikleri ve kopyaları otomatik buluyoruz. 

Bir yazı veya rapor yazıyorsunuz ve Rapor.docx olarak saklıyorsunuz. Sonra rapor_r1.docx oluyor. Bir başkası rapor_03-02-2016.docxyapıyor. Bir arkadaşınıza mail ile bunu iletiyorsunuz ve arkadaşınız biraz değişiklik yapıp rapor_son.docx yapıyor. Bu senaryonun oldukça tanıdık geldiğini tahmin ediyoruz.

Altın sorumuz şu: Bu rapor'un kaç tane versiyonu oluştu?. Son tarihli olan hangisidir?.  

İşte GEODI artık bu soruları cevaplıyor. GEODI ile bir arama yaptınız ve aradığınız dokümanı buldunuz. Size bu dokümanın kopyaları ve benzerleri hakkında hemen bilgi veriliyor. Dilerseniz benzerleri de açabilirsiniz veya Microsoft Word kullanarak bunları karşılaştırabilirsiniz. 

Benzerlik sadece word dokümanları ile sınırlı değil. Raporunuzu rapor.pdf yaptıysanız bunu da buluyor.

Bir NCZ plan veya DWG mimari plan için de durum geçerli. Planda revizyon yaptınız ve benzer bir doküman oluşturdunuz. Planı DWG yaptınız ve benzer bir doküman daha oluşturdunuz, GEODI bunları da buluyor.

GEODI ile amacımız bilgi çıkarmak, bilgiye ulaşımı kolaylaştırmak. Kopyaların ve Benzerleri başınızı ağrıtmasını engelleyerek bu hedefe bir adım daha daha yaklaşıyoruz. 

5.2'nin çıkmasına çok az kaldı. Çıkınca güncellemeyi unutmayalım. 

Keyifli kullanımlar diliyoruz

 
Başvurunuz alınmıştır, teşekkür ederiz.
Bilgileriniz kaydedilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.