BLOG
11/27/2017

Belediyelerde GEODI ve MOBIDI Çözümleri

Belediyelerimiz teknolojiye en açık kurumların başında geliyor. Çünkü teknoloji pek çok alanda vatandaşa daha iyi hizmet vermeyi kolaylaştırıyor. Vizyonu büyük belediyeler, hizmette fark sağlayan yazılımlara yatırım yapıyor.

Bugün belediyeler; eBYS, MIS, GIS, Beyaz Masa, Arşiv vb. pek çok yazılım kullanıyorlar. Çeşitlilik kaçınılmaz ama bir süre sonra çeşitlilik zorluğa dönüşüyor. Zira yazılımlar aynı firmanın üretimi dahi olsalar genelde birbiri ile entegre çalışmıyorlar. Veri entegrasyonu, veri sağlığı gibi hizmet alımları ile sorun çözülmeye çalışılıyor ve veri bir çok yüksek yoğunlukta akmaya devam ediyor.

Biz GEODI ile Belediyenin kullandığı tüm yazılımları birbirine bağlıyoruz. GEODI’nin yeteneklerden sadece birisi ile yetkiler dahilinde bilgiye erişimin önündeki engelleri kaldırıyoruz.

Yazılımları Bağlamak ne demek?

Bir arama yaptığınız zaman bütün kaynaklarda arıyor demek. Bir kişi emlak mükellefi olabilir, beyaz masaya bir şikâyette bulunmuştur veya ruhsat başvurusu yapmıştır. GEODI ile bu bilgiler kaç farklı yazılıma veya dosyaya yayılmış olursa olsun bulursunuz.

Söz ettiğimiz tüm yazılımların yanında Sosyal Medya’yı da dâhil edebilirsiniz. Bu şekilde bir vatandaşın twittter’dan ilettiği şikâyeti de anında bulursunuz. 

GEODI’nin amacı bilgiye ulaşımı kolaylaştırıp, hızlandırarak bütün süreçleri iyileştirmektir.

“Geçen hafta” veya “Dün” ne oldu?

“Geçen Hafta” veya “Dün” veya “Yarın” bir GEODI arama cümlesi olabilir. Aynen yazarsanız ve size ilgili dokümanları, belgeleri, veri tabanı kayıtlarını getirir. Tarih en önemli bilgilerden birisidir ve dokümanların içerisinde çok farklı şekillerde geçer. GEODI bütün bu farklılığı sizler için yok eder ve tek bir şekilde sorgularsınız. Böylece index alanlarına veri girme gibi işlerden kurtulursunuz. GEODI sınırsız index alanının her an size sunar.

Harita ...

Harita ile ilişkili olmayan bir şey var mı?. Mülkiyet, Adres, Arıza, Bakım, Temizlik, Pazar yeri, Ruhsat ve bir belediye için aklınıza gelebilecek pek çok şey konum/harita ile ilişkili. Bu ihtiyaçlar CBS/Harita yazılımları aracılığı ile karşılanıyor. Ancak bir vatandaşın ruhsat başvurusunda geçen parsel Numarası veya Sosyal medyadan iletilmiş bir şikayette adı geçen sokak/park CBS ile nasıl ilişkilenecek?. Encümende yıkım kararı alınan bir kaçak yapının parselini CBS ile nasıl ilişkilendireceksiniz?.  Klasik yazılımların çözümü manuel işlem yapmak şeklinde oluyor. Manuel işlem ek kaynak gerektiriyor, hataya açık ve uzun sürüyor. 

GEODI ise bu işi sizin için otomatik yapıyor. Evet, tamamen otomatik!. Şikayetlerin Haritası, Faaliyetlerin Haritası, Arşivin Haritası, Encümen Kararlarının Haritası ve diğer pek çok harita tamamen otomatik çıkıyopr. Hangi CBS yazılımınını kullandığınızın bir önemi yok.

Sosyal medya’dan gelen “Kumrular Mahallesi, 112 Sokak’da oturuyorum, Sokak lambaları yanmadığı için evimize zor gidiyoruz” mesajını da haritada gösteriyoruz. “10245 ada 6 parsel için yaptığım ruhsat başvurusu …” şeklinde giden bir dilekçeyi  de.

Mobil Kullanıcılar

Belediyede mobil kullanıcılar olmadan olabilir mi?. Zabıta, Temizlik İşleri, Fen İşleri, İmar Denetim, Park ve Bahçeler, Sosyal Yardım ve Anket gibi pek çok alana uyarlanabilir esnek çözümler sunuyoruz. MOBIDI, artık hepimizin kullandığı Android veya iPhone’larda internet erişimi olmadan da çalışabilen mobil bir uygulama. Bu yazılımı mobil marketlerden yüklüyorsunuz. Geri kalan yetkilendirme ve kim ne iş yapacak tanımı merkezi olarak yönetiliyor. Kurduktan 10dk sonra çalışmaya başlayabilirler. Mobil yazılım herkesin kullanabileceği kadar kolay.

Mobil kullanıcıların sahadan gönderdikleri notlar, fotoğraflar, ses ve videolar diğer veri kaynakları ile birlikte hem harita hem de sorgularda çıkıyor. Detay raporları istediğiniz zaman alabiliyorsunuz.

Arşiv ...

GEODI taranmış belgelerin OCR yapılması ve içeriklerinin işlenmesi işlerini tamamen otomatik yapıyor. Ancak arşivi diğer işlerden ayrı bir yazılım olarak düşünmeyin. Arşiv her an ihtiyaç duyabileceğiniz bir başvuru kaynağı ve GEODI tam da bunu sağlıyor.

Klasik arşivlerde metaveri/index alanı girilir. Buraya dokümanın tarihi, kimden, kime, yerine göre parsel numarası vs. yazılır. Manuel yapılan bu iş hem hataya açık hem de zaman alan bir işlemdir. GEODI bu işi ortadan kaldırıyor. Üstelik doküman içinde kaç parsel numarası geçerse geçsin buluyor. Veya sadece doküman tarihi değil, içerikte geçen bütün tarihleri ortaya çıkarıyor.

Görüntüleme ...

Dijital çağın artan veri hacmi ve çeşitliliği içinde çok sayıda farklı dosya ile uğraşmak zorundayız. Word, Excel, PDF, NCZ, AutoCAD, UDF, ZIP, RAR en başta sayabileceklerimiz arasında. Mobil veya Web GEODI kullanıcıları bütün bu formatları, toplamda 200+, ek yazılıma gerek duymadan görüntüleyebiliyor. Bir mimari projede plana aykırı çatı yüksekliğini veya jeolojik etüt raporundaki bir yanlışlığı görerek not alabiliyorlar. Aldıkları notların diledikleri kişiye otomatik gitmesini sağlayabiliyorlar. E-postalar ve doküman versiyonları arasında kaybolmanızı istemiyoruz.

Güvenlik ...

GEODI ve MOBIDI pek çok güvenlik testinden geçmiş güvenli bir yazılımdır. Bilgilere erişim için kurumun LDAP veya benzeri sistemlerini kullanır. Sizin yetki vermediğiniz bir erişime izin vermez.

GEODI'nin kurumlara yönelik versiyonları kurum sunucusunda çalışır. Dışarıya herhangi bir bilgi çıkmaz.

İlginizi çekebilecek Diğer Konular ...

GEODI Yapay Zeka ve Doğal Dil İşleme en modern teknikler üzerine kuruludur. Patent başvurusu olan bu teknikler ile klasik yazılımların yapamadığı veya operatör gerektiren pek çok iş tamamen otomatik hale geldi.

Envanter her belediye için önemli bir mesele. Trafik İşaretleri de bu envanterin bir parçası. GEODI resim ve videolardan veya 360 derece panaromik resimlerden Trafik İşaretlerini tanıyabiliyor. Bunları sizin için sayıp eksilenler olup olmadığını söyleyebiliyor. Yazılımın öğrenme yeteneği sayesinde çöp tenekesi veya diğer kent mobilyalarının da saymasını sağlayabilirsiniz.

AYKOME gibi uygulamalar GEODI ve MOBIDI ile çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Kurumların birbirlerinin CBS sistemlerine veri girmesi, veri girmeyi öğrenmesi gibi işler yoktur. Koordinatların bir PDF veya DWG içinde geçmesi yeterlidir. Hatta koordinat olmadan “bişkek caddesinde” denmesi de çoğunlukla yeterli olacaktır.

GEODI benzer ve kopya dokümanları otomatik buluyor. Aynı dosyanın ne kadar çok kopyası veya benzeri olursa olsun ortaya çıkıyor.

Sevgilerimizle

 

Başvurunuz alınmıştır, teşekkür ederiz.
Bilgileriniz kaydedilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.